اعتمادبه نفس چیست :

 • اعتمادبه نفس و عزت نفس:

   قبل اینکه بگویم اعتمادبه نفس چیست ؟
  بگویم نداشتن اعتمادبه نفس شامل چه چیزهایی می شود:

  باید بگویم که عموم آنچه مردم در زمینه اعتماد به نفس یا کمبودآن مطرح مطرح کرده اندمربوط میشود به موارد زیر:

  ۱.مهارت‌های ارتباطی
  ۲.خجولی و کم حرفی
  ۳.گرفتن حق خودمان
  ۴.ابراز و بیان توانمندی‌ها
  ۵.داشتن ارتباط موثر
  ۶.سخنرانی وصحبت درجمع

جهنمی که نداشتن اعتمادبه نفس برای شما می سازد:
ده مورد ازرفتارهایی که در اشخاصی که اعتمادبه نفس پایین دارند ایجادمیشود:

۱.درجمع خودراباتلفن و…سرگرم می کنند:
افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در جمع راحت نیستند. به ویژه وقتی دوست و آشنایی برای همراهی ندارند، صحبت کردن درجمع  برای‌شان بسیار دشوار است. این افراد سعی می‌کنند خود را به روش‌های مختلف سرگرم کنند تا از ارتباط با سایرین دوری کنند و این روزها چه چیزی بهتر از تلفن همراه برای فرار از جمع؟!


۲.بیهوده با هرچیزی موافقت می کنند:
افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در بحث‌ها سریعا عقب‌نشینی می‌کنند. آنها توان متقاعد کردن دیگران را در خود نمی‌بینند. حتی وقتی که واقعا حق با دیگران نباشد، بیهوده با آنها موافقت می‌کنند تا نیازی به ادامه‌ی بحث پیش نیاید.

۳.بیش ازحدبه سر و وضعشان می رسند:
مرتب بودن، آرایش و پیرایش بسیار پسندیده است. اما اگر اهمیت‌ دادن به سر و وضع بیش از حد طبیعی باشد، یعنی شما از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برید.

۴.انتقادپذیرنیستند:
انتقاد‌پذیر باشید. اگر دوستتان در مورد مسئله‌ای از شما انتقاد کرده است، از او نرنجید سعی‌ کنید به آن بیندیشید و در صورت منطقی بودن، عیب خود را رفع‌ کنید.

۵.ازابراز نظر وعقایدشان می ترسند:
اول فکر کنید و بعد حرف بزنید. 
بعد از اینکه فکر کردید و جوانب حرف خود را سنجیدید، نظر خود را شجاعانه ابراز‌ کنید و آرام و شمرده سخن بگویید تا تأثیرگذار بشوید.

۶.سریع تغییرعقیده می دهند:
از علائم کمبود اعتماد به نفس، نداشتن نظرات ثابت است.
افرادی که در آنها علائم کمبود اعتماد به نفس دیده می‌شود، سریعا ،تحت تأثیر عوامل و افراد مختلف نظرشان عوض می‌شود. در حقیقت این افراد، جرئت صراحت و کنترل زندگی خود را ندارند. 

۷.درقبال تحسین ،واکنش نامناسب نشان می دهند:
یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس، واکنش‌های نامناسب در برابر تحسین‌شدن است. وقتی اعتماد به نفس کافی ندارید، مدام سعی می‌کنید تعریفی را که از شما می‌شود انکار کنید. مثلا وقتی شخصی از لباس خوب شما تعریف می‌کند، شروع می‌کنید به توجیه کردن دلایل مثبتی که قید کرده‌ است، به شکلی که فرد بیچاره را از گفته‌ی خود پشیمان می‌کنید. این یعنی شما یکی از علائم کمبود اعتماد به نفس را دارید. مثلا می‌گویید: «نه این لباس رو از حراجی خریدم» یا «اتفاقا این تنها لباسیه که بهم میاد. من معمولا بدقواره و ناجورم».
خب این چه کاری است که می‌کنید؟! بپذیرید که از نظر آن فرد، شما برازنده بوده‌اید و با تشکر‌ کردن نشان‌ دهید که لیاقت تحسین را داشته‌اید.

۸.زودتسلیم می شوند:
افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، قبل از رسیدن به اهداف و رؤیاهای خود تسلیم می‌شوند.

۹.مدام خودرا با دیگران مقابسه می کنند:

از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس، مقایسه‌ی خود با دیگران است، به ویژه مقایسه با افرادی که موفق‌تر هستند. افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، به جای اینکه بر روی مسیر خود تمرکز کنند، مدام نگاهشان به دیگران است.

۱۰. بهانه تراشی می کنند.

۱۱.خمیده وبی انگیزه راه می روند.


بهشتی که داشتن اعتمادبه نفس برای شما می سازد:

 1. ارزش شخصی بالاتر: 
  هرچه اعتماد به‌ نفس بیشتری داشته باشید، بهتر می‌توانید قابلیت‌های خود را به کار بگیرید و خود را ارزشمندتر می‌دانید. این بدان معنا است که به طور طبیعی شما سر خود را بالا نگه می‌دارید و از این چیزی که هستید رضایت خواهید داشت.
 2. شادی و لذت بیشتر:
  هرچه اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید، در زندگی‌ شادتر خواهید بود و در نتیجه لذت بیشتری از زندگی خواهید برد. 
 3. رهایی از تردید های فردی
  هر چه اعتمادبه‌نفس شما بالاتر باشد، شما بهتر می‌توانید که خودتان را از آزار ذهنی تردید در مورد خود رها سازید و بهتر می‌توانید به چیزهایی که می‌خواهید دست پیدا کنید بدون اینکه به ارزش خودتان شک کنید.
 4. توانایی‌ها و قابلیت‌ها:
  هرچه اعتماد به‌ نفس شما بیشتر باشد، خود را قوی‌تر احساس می‌کنید.
  رهایی از ترس‌ها و اضطراب:
  هرچه اعتماد به‌ نفس بیشتری داشته باشید بهتر می‌توانید شرایط و نتایج را کنترل کنید و از آن یاد بگیرید
  رهایی از اضطراب اجتماعی: هرچه احساس ایمنی بیشتری در مورد ارزش‌ها و خودتان داشته باشید، بدون توجه به اینکه دیگران چه می‌گویند، نگرانی‌های کمتری در مورد شرایط اجتماعی خودتان خواهید داشت.
 5. تعامل سودمندولذت بخش و دیگران:
  هر چه شما شادتر و به خودتان بیشتر مطمئن باشید، آسوده‌تر و راحت‌تر با دیگران تعامل می‌کنید و اطمینان، ارزش و احترام بیشتری در معاشرت با آن‌ها خواهید داشت.
 6. انرژی وانگیزه بیشتر برای فعالیت:
  هر چه اعتماد به‌ نفس شما بالاتر باشد، انرژی و انگیزه بیشتری برای اقدام در جهت دستیابی به اهداف و رویاهای خودتان خواهید داشت.
 7. خواب و سلامت بهتر:
  اضطراب و ترس کمتر، استرس کمتر، آرامش ذهنی بیشتر، و زندگی‌ شادتر همگی به معنای سلامت بیشتر و بهتر در زندگی است که شامل کیفیت بالاتر خواب نیز می‌باشد.
 8. موفقیت بیشتر:
  در صورتی که همیشه برای شما یک راز بوده است که چطور افرادی که اعتمادبه‌نفس بالاتری دارند، به‌طور طبیعی موفق‌تر هستند، حالا می‌توانید به روشنی درک کنید که چرا یک هم‌بستگی و رابطه بالا در میان موفقیت و اعتماد به نفس وجود دارد. هر کدام از مزایای پیش‌گفته می‌توانند به شما در دستیابی سریع‌تر و آسان‌تر به چیزهایی کمک کنند که در زندگی به دنبال آن‌ها هستید. این یعنی موفقیت بیشتر در زندگی. 


اعتمادبه‌نفس مانند آرامش، همدلی و تشویق، یکی از ویژگی‌های بسیار باارزش و زیرکانه است. 

اگر تلاش ما به کسب اعتماد بنفس معطوف باشد چه اتفاقی می افتد؟
به شکست محکوم هستیم،به‌محض اینکه با اعتمادبه نفس، بیشتر عمل کنیم، گویی قبلاً به داشتن آن تظاهر کرده‌ایم.
با وجود تمام این توضیحات اجازه بدهید که چند تعریف از اعتماد به نفس را مطرح کنیم:

 • تعریف لغوی اعتمادبه نفس:

اعتماد به نفس یعنی:

۱.این که به لحاظ ذهنی مطمئن باشیم که می‌توانیم کاری را با کیفیت مطلوبی انجام دهیم.
۲.داشتن احساس ارزشمندی به خود و توانمندی‌های خود.
۳.داشتن مهارت کافی داشتن باور کافی در مورد توانایی انجام کاری.

(اعتمادبه نفس واقعی یعنی مهارت درانجام کاروتصورذهنی درست)
 • داشتن  اعتماد به نفس به چه معناست؟

شاید متوجه تعریف اعتماد به نفس چیست در کتاب‌ها نشده باشید، اما زمانی که با آن مواجه می‌شوید آن را تشخیص می‌دهید. ازآنجاکه هم اعتماد بنفس و هم احساس پیرامون آن را حس می‌کنید، آن را می‌شناسید و تشخیص می‌دهید. این یکی از دلایلی است که تعریف اعتماد به نفس چیست را دشوار می‌سازد. درواقع، اعتمادبه‌نفس تجربه‌ای هم برای ما و هم دیگران است.

در مبحث اعتماد به نفس چیست، باید گفت که خصوصیتی است که می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد، طبق برنامه قبلی باشد یا جعل شود. نداشتن اعتمادبه‌نفس می‌تواند پشت اعتماد به نفس کاذب پنهان شود. این ویژگی را می‌توانید در سیاست‌مداران و مدیرعاملان مشکل‌دار، شخصی که با فرد محبوبش درگیر است، یا کسی که در اولین قرار عصبی است، ببینید. اگر فقط صحبت کنیم، عمل کنیم یا به دنبال راهی مسلم و قطعی باشیم، اعتمادبه‌نفس می‌تواند هک شود، به‌دست آورده شود و یا آموخته شود.

اعتمادبه‌نفس ارتباطی پایدار و ثابت با این حقیقت است که ما می‌توانیم کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم، همان‌گونه که می‌خواهیم احساس کنیم و در جهان کسی باشیم که می‌خواهیم. درواقع، این همان حس کفایت است که نسبت به خود داریم. این حس که ما دچار کمبود احساس اساسی نیستیم که مانع از هدایت جهان در مسیری سلامت، مثبت و مولد شود.

البته همه این‌ها خصوصیاتی است که آرزو می‌کنیم داشته باشیم. اعتماد‌به‌نفس،بخش جدایی‌ناپذیر روان‌شناسی انسان است. با اعتماد بنفس احساس می‌کنیم مشغول و هدفمند هستم. بدون اعتمادبه‌نفس احساس بی‌ادبی، ترس و نگرانی داریم.

 • اهمیت داشتن اعتماد به نفس چیست ؟

  به چهار دلیل اصلی اعتمادبه‌ نفس مهم است :

۱.تقویت‌کننده کیفیت و موفقیت است.
۲. برای نفوذ و رهبری است.
۳.فقط در سبک زندگی نیست، بلکه در استواری است.
۴.از ما حمایت می‌کند.

 اعتمادبه نفس، پیش نیاز موفقیت نامحدود هستند که باعث می‌شوند بی‌ثباتی دنیای بیرون دنیای درون را آشفته و مضطرب نکند. اگر اتفاقی افتاد، چهار ستون بدن ما نمی‌لرزد. در واقع عزت نفس مثل اسکلت بتنی ساختمان است و اعتماد به نفس سایر تجهیزات یک ساختمان. پس اگر اسکلت ساختمان درست بنا نشده باشد با کوچکترین بادی حتی اگر در و پنجره مناسب و دوجداره داشته باشد فرو می‌ریزد.
 به همین دلیل است که شاید فردی با مدارج تحصیلی خفن، وضعیت مالی و بیزینسی توپ، خانواده اشرافی، خانه ویلایی هیولا در بهترین نقطه شهر، ماشین ته ته آخرین مدل، غذا خوردن در لاکژری‌ترین رستوران‌های شهر، لباس‌های برند خفن وخیلی از چیزهایی که به نظر خیلی از ما شاید موفقیت و خوشبختی به حساب بیاید حال دل خوبی ندارد.
چرا؟ : چون یک خانه پلاستیکی روی آب بنا کرده است. مثل خانه پلاستیکی که بچه‌ها می‌سازند. خیلی از افراد با ساخت یک ویترین شیک و مجلسی صدای بی‌ارزشی درونی را به ظاهر خفه کردند. نه حال دل خودشان با خودشان خوب است و نه می‌گذارند یک آب خوش از گلوی اطرافیانشان پایین برود. اگر عزت نفس نباشد اعتماد به نفس هیج ارزشی ندارد. شاید کلی دستاورد بیرونی به دست بیاید ولی نه رنگ آرامش دیده ‌می‌شود و نه طعم رضایت و شادی حقیقی.

عزت نفس و اعتماد به نفس چه تفاوتی دارند؟

در واقع عزت نفس همان ارزشمندی درونی است،این‌که چه قدر خودمان را ارزشمند و دوست داشتنی می‌دانیم.
عزت نفس ،همان احساس ارزشمندی هر فرد نسبت به خودش است.
وقتی عزت نفس و اعتماد به نفس سالم داشته باشیم دیگر دنبال چشمان براق نیستیم که ما را نگاه کند و دنبال جیغ و دست و هورا کشیدن بقیه نیستیم. هویت خود را پیدا کردیم،ارزش هایمان را شناختیم احساس پوچی و خلا نمی‌کنیم.
با سفر از عزت نفس تا اعتماد به نفس متوجه می‌شویم که باید در عمق کار کنیم نه فقط در طول زندگی.
بزرگترین ظلمی که افراد فاقد اعتمادبه نفس وفاقد عزت نفس می کنند، (ظلم به خودشان است)

با هم نگاهی کنیم به راهکارهای افزایش اعتمادبه نفس وعزت نفس :

 • بهترین دوست خود باشیم:

  همان طور که با عزیزترین آدم زندگی خود رفتار می‌کنیم، با خودمان هم همان‌گونه رفتار کنیم. به جسم و روح خود برسیم. به جای آن‌که مدام چندین ساعت روح و روان خود را صرف فکر کردن به مشکل کنیم، چند دقیقه به مشکل فکر کنیم و بقیه زمان خود را صرف حل آن مسئله کنیم.

 •  زبان بدن، کلام و رفتار ما:

  موقع راه رفتن قوز نکنیم. پاها را روی زمین نکشیم. سر را بالا نگه داریم و در حد تعادل لبخند بر لب داشته باشیم وارتباط چشمی  با دیگران برقرار کنیم. عادت کنیم نفس عمیق بکشیم و نسبت به تنفسمان ذهن آگاهی داشته باشیم. سرعت راه رفتن خود را چند درصد افزایش دهیم. 

 • کمک به رشد دیگران:

  به جای انتقاد و پایین کشیدن دیگران به رشد آن‌ها کمک کنیم.

 • قرار نیست همه برای ما دست بزنند:

  اگر فکر می‌کنید می‌توانیم همه را راضی نگه داریم عملا در تلاش هستیم تا هر روز یک نقاب و ماسک بر روی صورت بزنیم. ما باید ارزش‌ها و باورهای خود را بنا کنیم. کافی است تا نگاهی به بزرگان تاریخ بیندازیم که شهرت جهانی پیدا کردند حتی آدم‌های خفن تاریخ هم مخالفانی داشتند.

  رشد(عزت نفس)و(اعتمادبه نفس)نیازبه زمان وصبوری دارد.

  ما زمانی اعتماد به نفس خواهیم داشت که: مهارت کافی در انجام کاری داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی ما نسبت به توانایی انجام آن مثبت باشد.
  و اعتقاد داریم که اعتماد به نفس دقیقاً بر اساس هر کاری متفاوت است و شما ممکن است در خوش نویسی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما در سخنرانی و صحبت جلوی جمع اعتماد به نفس بالایی نداشته باشید.

   عوامل زیر در موفقیت و اعتماد به نفس شما تاثیر خواهند داشت:

  ۱.دانش کافی انجام کار
  ۲.مهارت کافی انجام کار
  ۳.تجربه های قبلی انجام کار
  ۴.بازخوردهای دیگران درموردانجام کار
  ۵.کیفیت کار انجام سایرین

اعتماد به نفس چه اهمیتی دارد؟ 
در حقیقت اگر شما اعتماد به نفس کافی برای انجام کاری را نداشته باشید دو اتفاق رخ خواهد داد:
(یا هیچگاه به انجام کاری دست نخواهید زد و هیچ کاری را شروع نخواهید کرد و از انجام آن فرار می‌کنید.)

اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید:

روش ۱ : تقویت اعتماد به نفس با یادگیری مهارت کافی:
اولین و اصولی‌ترین روشی که برای تقویت اعتماد به نفس وجود دارد این است که ما بدانیم برای این که اعتماد به نفس کافی در کاری داشته باشیم لازم است که مهارت کافی در انجام آن کار را داشته باشیم.

 روش ۲: تقویت اعتماد به نفس با انجام یک کار دشوار:
یکی از موضوعاتی که اعتماد به نفس ما را تا حد زیادی انجام می‌دهد، انجام یک کار دشوار است.

روش ۳: تقویت اعتماد به نفس با انجام یک فعالیت جدید:
گاهی اوقات با انجام یک فعالیت جدید می‌توانیم اعتماد به نفس خود را تقویت کنی.

روش ۴: تقویت اعتماد به نفس با تقلید و وانمود سازی:

واقعیت این است که اگر شما واقعاْ اعتماد به نفس داشته باشید و یا وانمود می‌کنیم که اعتماد به نفس دارید فرق زیادی ندارد! اغلب افراد متوجه آن نخواهند شد.

اعتماد به نفس و یا عزت نفس یا به بیان دیگر همان خودباوری به این معنا نیست که من در همه چیز اول و برترین هستم. به این معنا نیست که من نفر اول و بدون عیب و نقص هستم.
اعتماد به نفس یعنی من خودم را همینگونه که هستم دوست می دارم و باور دارم….

من اشکالات و نقاط ضعف خودم را می دانم و برای برطرف کردن آنها در حد توانم تلاش میکنم. شاید بهترین بیان برای این امر همان خودباوری باشد. من به خودم باور دارم که تلاش خواهم کرد برای موفق شدن. موفق شدن در امری که در حد توانمندی ها و علایق و امکانات من است.
خودباوری اصل اول داشتن قدرت بیان موثر می باشد. شما در صورتی می توانید سخنان تأثیر گذاری را ارائه کنید که خودتان آن سخنان را باور داشته باشید.
ببینید من اگر فرد ثروتمندی نباشم هر چقدر هم در باب ثروت خوب سخنرانی کنم شما سخنان من را باور نخواهید کرد. حتی اگر ندانید من ثروتمند نیستم! چون جایی در اعماق وجودم خودم به سخنانم باور ندارم نمی توانم باور به سخنانم را به شما نیز القاء کنم.

کسب مهارت اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس امری اکتسابی هست و نه ذاتی

هر کسی خوبی ها و قدرت هایی دارد که در وجود خود اوست و یکتا و بی همتاست.
محال است که کسی هیچ استعداد یا توانایی ای نداشته باشد. قدرتهای خود را تقویت کنید و نقاط ضعف خود را تا می توانید کمرنگ تر کنید
لازم نیست شما شبیه من یا کس دیگری باشید.
سعی کنید دقیقا شبیه خودتان باشید، تقلید کردن از دیگران هرگز به موقثیت ختم نمی شود.
اعتماد به نفس در فرد مقلد به شدت پایین است.
چون مدام نگران است که شبیه نسخه ای که می خواهد کپی آن باشد هست یا نه
آیا دقت کرده اید که برخی خوانندگان که صدایشان شبیه خواننده دیگری است و می خواهند این شباهت را پررنگ کنند در نهایت هرگز موفق نمی شوند؟  
بالاترین موفقیت آنها ممکن است این باشد که بگویند این فرد چقدر شبیه فلان خواننده می خواند!

اعتماد به نفس و خود باوری امری اکتسابی است، با تمرین به دست می آید. با تمرین خود بودن و به خود اعتماد کردن.

افزایش اعتماد به نفس با روش های اشتباه:

 

۱.افزایش اعتماد به نفس با نقد دیگران:

یکی از روش‌هایی که واقعاً ممکن است در کوتاه مدت باعث افزایش اعتماد به نفس ما بشود نقد دیگران است. به عنوان مثال ما در دوره بلندمدت مدرسه استادی، یکی از جدی‌ترین فعالیت‌هایمان نقد و انتقادکردن مدرسان معروف است.
به جای نقد کردن افراد موفق، باید سعی کنیم از آنها یاد بگیریم. ممکن است با نقد آنها اعتماد به نفسمان زیاد شود، ولی این اعتماد به نفس ارزشی ندارد..

۲.افزایش اعتماد به نفس با تحقیر و تخریب فرد جلوی جمع:

اگر شما فردی را جلوی دیگران تحقیر یا ذلیل کنید، احتمال دارد که در کوتاه مدت اعتماد به نفستان بالا برود (یا حداقل این حس را داشته باشید) اما واقعیت این است که با این کار عزت نفس خود را بسیار ارزان فروخته‌اید.

دیگران را گوسفند فرض کن!

یکی از این روش‌های افزایش اعتماد به نفس با تحقیر، حقیر فرض کردن مخاطبان است!
مثلاً برخی از مدرسان بی‌سواد سخنرانی، می‌گویند که حین سخنرانی مخاطبان را مثل گوسفند فرض کنید!
البته جواب من به آنها این است:
تا جایی که من اطلاع دارم: عموماً انسان‌ها با گوسفندها صحبت نمی‌کنند

 

۳.افزایش اعتماد به نفس با عوامل بیرونی:

عوامل بیرونی مثل:

 • ثروت
 • لباس خوب
 • داشتن همراهی زیبا
 • سوار یک اتوموبیل گرانقیمت شدن
 • انجام عمل جراحی بینی

  واقعاً چه کمکی می‌تواند به ما بکند؟
  واقعیت این است که برخی از این عوامل در کوتاه مدت باعث می‌شود که تصویر ذهنی ما کمی بهتر شود اما در بلند مدت این موضوعات اثر زیادی نخواهند داشت و حتی اگر داشته باشند نیز باید دنبال راهکارهای بهتر و ارزشمند‌تری باشیم

  موفقیت مثل گلوله برفی است که از بالای کوه سر می‌خورد اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.
  این که با حذف کردن دیگران، ایجاد درد سر برای آنها و … موفق شویم ارزش خاصی ندارد و این نیز یکی دیگر از روش‌های اشتباه در افزایش اعتماد به نفس است.

۴.افزایش اعتماد به نفس با دانستن زیاد:

گاهی اوقات ما فکر می‌کنیم با دانش زیاد می‌توانیم اعتماد به نفس خود را افزایش بدهیم. یعنی سعی می‌کنیم در هر شرایطی یاد بگیریم و باید دانست که دانستن زیاد فقط باعث اعتماد به نفس کاذب می‌شود. لطفاً به این فیلم نگاه کنید!

 

 افزایش اعتمادبه نفس زنان،یک زن قدرتمندباشید!


افزایش اعتماد به نفس زنان تأثیر زیادی در لذت‌بردن آن‌ها از زندگی دارد. زنانی که اعتماد به نفس دارند از زندگی خود راضی‌ترند. آن‌ها در کسب و کارشان هم موفق‌ترند و به احتمال زیاد فررزندان موفق‌تری هم پرورش می‌دهند.

نکته:
پیش از این‌که بخواهید اعتماد به نفس را در خود افزایش دهید باید بپذیرید که هیچ‌گاه در همه موارد لبریز از اعتماد به نفس نخواهید بود و این نه تنها شامل زنان بلکه برای همه انسان‌هاست.

چرا اعتماد به نفس زنان کم شده است؟

عمده‌ترین دلیل عدم داشتن اعتماد به نفس زنان نوع دیدگاه خودشان به زندگی است که البته به خاطر آموزش‌های نادرستی که از کودکی دریافت کرده‌اند به ناچار آن‌ها را پذیرفته و حالا حتی بدون هیچ‌گونه خودآگاهی، این طرز دید را سرلوحه زندگی‌شان قرار داده‌اند.

متاسفانه گاهی اوقات دیده می‌شود که خانم‌ها به خاطر افزایش اعتماد به نفس در خود راه نادرستی را در پیش می‌گیرند و همین موضوع آن‌ها را به سمت اعتماد به نفس کاذب می‌کشاند.

بهتر است بدانید زنانی هستند که به خاطر اعتمادبه نفس کاذب ،خود را فریب داده و نهایتاً تبدیل به یک شخص خودتخریب‌گر شده‌اند که روز خود را با خودزنی‌های روانی آغاز و به پایان می‌رسانند.

بنابراین در انتخاب راهی که برای افزایش اعتماد به نفس در پیش می‌گیرید کاملاً حساس باشید.

به نظر می رسد اعتماد به نفس در زنان به صورت ذاتی بیشتر از مردان باشد. چون آنها برای مادر شدن آفریده شده‌اند و مادر معنای مولد و به وجود آوردنده را به خود اختصاص می‌دهد، اما به خاطر نیاز شدید به احساس عشق ممکن است حاضر به هرکاری باشد تا آن را دریافت کند که در این راه ممکن است اعتماد به نفس خودشان را هم قربانی کنند.

اعتماد به نفس بیشتر از به وجود آمدن، نیاز به پیدا شدن دارد.
اغلب ما بیشتر به جنبه‌های ضعیف خودمان اهمیت می‌دهیم تا نقاط قوت.
اینکه چرا اعتماد به نفسمان کم است البته یک دلیل مهم دیگر هم دارد:
 بارباادی آنجلیس در کتاب اعتماد به نفس خود می‌گوید:
همه ما از اعتماد به نفس پایین می‌نالیم اما افزایش اعتماد به نفس نیز خیلی برایمان مطلوب نیست!

یک راه خوب برای افزایش اعتماد به نفس در زنان این است که بدنشان را به خوبی بشناسند. از زیر و بم‌های آن آگاه شوند و از آن به درستی استفاده کنند. مثلاً:

صاف بایستید
اگر می‌خواهید با اعتماد به نفس بالا به نظر برسید، محکم و صاف بایستید و شانه هایتان را بالا بگیرید.

در راه رفتن خمیده و بی‌انرژی نباشید:

 

سرتان را بالا بگیرید. وقتی راه می‌روید، پاهایتان را به هم نزدیک کنید و قدم‌های محکم و منظم بردارید.

وقتی صحبت می‌کنید از دست کمک بگیرید:

وقتی با دست‌هایتان حرف می‌زنید، احساس شوق و هیجان شما به دیگران منتقل می‌شود. البته در این کار نباید افراط کنید. استفاده بیش از اندازه از حرکات بدن مثل دست‌ها می‌تواند برای مخاطب شما آزاردهنده باشد.

روانشناسان می گویند وقتی با کسی صحبت می‌کنید، حرکات دست‌ها به طوری که کف دست قابل مشاهده باشد، اعتماد افراد را بیشتر جلب می‌کند. دست خود را در هنگام حرف‌زدن پنهان نکنید. البته بدانید دست به سینه ایستادن هم زیاد جذاب نیست.

ارتباط چشمی داشته باشید:

 اگر می‌خواهید فردی با اعتماد به نفس بالا به نظر برسید، باید وقت صحبت با دیگران ارتباط چشمی خود را با او حفظ کنید. وقتی با دیگران حرف می‌زنید، در چشم‌های‌شان نگاه کنید. ارتباط چشمی را در هر دو حالت، زمانی که دیگران صحبت می‌کنند و زمانی که خودتان در حال صحبت هستید، داشته‌باشید. وقتی با دیگران صحبت می‌کنید با موبایل خود بازی نکنید. حواستان صد‌در‌صد به فرد مقابل باشد.

 

سبک زندگی‌تان را تغییر دهید:

 

با تغییر سبک زندگی می‌توانید تجربیات جالب و تازه‌ای به دست بیاورید. سبک‌های قدیمی و نخ نمای زندگی را دور بریزید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *