چرخ زندگی

چرخ زندگی

چرخه ی زندگی چیست؟

چرخه ی زندگی مجموعه ای از رفتارهای صحیح یک انسان است. چرخ زندگی مجموعه ای از رفتارهای صحیح یک کارآفرین است. شخصی که نداند ویژگی یک کارآفرین چیست نمی تواند برای خودش یک کسب و کار راه بیندازد، نمی‌تواند یک کارآفرین شود.

الگوی چرخ زندگی :

زندگی تمام افراد در این دنیا دارای هشت بعد است که برای داشتن تعادل در زندگی باید تعادل در این هشت وجه را رعایت کرد. به این هشت وجه چرخ زندگی گفته می شود.

 هشت وجه زندگی شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. کسب و کار
 2. مسائل مالی
 3. سلامت
 4. خانواده و دوستان
 5. عشق و علاقه
 6. توسعه فردی و معنویت
 7. تفریح و سرگرمی
 8. محیط زندگی 

 

مسائل مالی

پول در دو قسمت دارایی (سرمایه) و نقدینگی (محل تأمین هزینه‌های جاری برای بخش‌های مختلف زندگی) تعریف می‌شود. معمولاً در کوتاه‌مدت، میزان دارایی (داشته‌ها)، چندان تأثیری ندارد و برعکس نقدینگی، باعث افزایش میزان رضایت و اعتمادبه‌نفس می‌شود.

اما میزان اندوخته‌ها همیشه برای برنامه‌های بلند، اعتماد به نفس و امیدواری می‌دهد. در این جدول مسائل مالی نماینده‌ی پول فعال و در گردش است؛ یعنی اینکه چقدر پول وارد چرخهٔ زندگی‌ می‌شود و قدرت خرید ما (برای خواسته‌ها و نیازها) چقدر است.

سلامتی

این مقولهٔ بزرگی است و ریشه در جسم، ذهن و روح دارد. تنها در شرایطی که هر سهٔ آن‌ها در سلامت باشد، می‌توان ابراز سلامتی کرد. آیا به بیماری مبتلا هستید؟ ورزش می کنید؟ احساس می کنید چقدر زنده می‌مانید؟ بدنتان را هر چند وقت چک می‌کنید؟ روزانه غذای خوب و میزان آب مناسب مصرف می‌کنید؟

کسب وکار

در این قسمت باید برای کسب و کار و پرسنل و درآمدتان برنامه ریزی کنید. می خواهید در سازمانی که مشغول هستید به چه جایگاهی برسید؟ آیا از شغل خود راضی هستید؟ درآمد تان خوب است؟ چقدر جای رشد و ترقّی در شغل شما وجود دارد؟ همکاران و مشتریان شما چه کسانی هستند؟

خانواده و دوستان 

آیا می توانید به خانواده خود تکیه کنید؟ چند ساعت از روز را با خانواده می گذرانید؟ آیا با آنها خود به تفریح می روید؟ برای در کنار آنها بودن مشتاقید؟ آیا به خانواده خود افتخار می کنید؟

عشق و علاقه

از ازدواج خود راضی هستید؟ در زندگی مشترک چقدر احساس یکنواختی می کنید؟ آیا ازدواج را به عنوان نقطه درخشان و آرامش بخش در زندگی می دانید؟ آیا کسی را دارید تا به او عشق بورزید؟

بدانید در بعد همسرداری ، همسر مایه آرامش روح و جسم شماست. پس تعادل در این بعد دارای اهمیت بالایی می‌باشد.

توسعه فردی و معنویت

آیا همیشه در حال یادگیری هستید؟ به طور متوسط در ماه چه تعداد کتاب می خوانید؟ آیا به جای خواندن کتاب زیاد تلویزیون می بینید؟ آیا در زمینه علم کاری خود به روز هستید؟ آیا در حال یادگیری زبان جدید هستید؟

اگر بعد روانی زندگیتان را مدیریت نکنید کل سیستم بدنتان را به هم میزند و دچار انواع بیماری ها خواهید شد از بیماری‌های روانی گرفته تا بیماری‌های جسمی. زیرا این ذهن و روان شماست که بدنتان را مدیریت می‌کند. پس برای اینکه از سلامت جسم و روح برخوردار باشید، باید بتوانید ذهن خود را مدیریت کنید.

تفریح و سرگرمی

چقدر در چرخه زندگیتان به تفریحات خود اهمیت می‌دهید؟ تفریح به هر چیزی که شادی برای شما ایجاد کند گفته میشود. ممکن است یک سفر باشد، یا ملاقات یک دوست، یا حتی دیدن یک فیلم…

تفریح، نیاز به برنامه‌ریزی و ارادهٔ انجام آن دارد ولی سرگرمی، غیرفعال و خودجوش‌تر شکل می‌گیرد.

محیط زندگی

موقعیت جغرافیایی است که قسمتی از آن تحت تأثیر مستقیم از محیط بزرگ‌تر (محله، شهر و کشور) است و همچنین خود دارای هویتی است. محیط زندگی علاوه بر قسمت‌های اشاره‌شده، شامل فضا و امکانات ساختمان محل زندگی و شرایط رفت‌وآمد نیز می‌شود. برای یافتن محیط زندگی مطلوب، پاسخ به پرسش‌های زیر مهم است:

 • آیا مسیرهای متعددی برای پیاده‌روی در اطراف آن وجود دارد؟
 • آیا می‌توان عناصر طبیعی، موجودات و حیوانات در محیط آن دید؟
 • حس و حالمان به فضای داخلی آن چطور است؟

حال چگونه متوجه شویم چرخ زندگی ما متعادل است یا خیر؟ آیا چرخ زندگی من خوب می چرخد؟ آرام است یا تند؟ این سوالی است که هر چند یکبار از خود پرسیده ایم یا شاید سوالی باشد که از یکدیگر می پرسیم اما شاید سوال مهم تر این است که چه عواملی را باید در جواب دادن به این سوال مدنظر داشت. این مقاله به چگونگی چرخه زندگی و حرکت آن به سمت جاده آرامش و زندگی شاد می پردازد.

برای انجام این تست ساده و بسیار موثر کافیست تا شما به هر قسمت از عوامل موثر در زندگیتان پس از بررسی صادقانه از ۰ نا ۱۰ امتیاز دهید و سپس خانه های مربوط به آن را متناسب با نمره نقطه گذاری نمایید، پس از اتصال نقطه ها به هم چرخ زندگی خود را به دست خواهید آورد.

نمونه ناقص چرخ زندگی که شبیه چرخ نیست!!

 

این نکته را هرگز فراموش نکنید که چرخ برای یک چرخش سالم باید به شکل دایره باشد با هر میزان امتیاز اگر امتیازهای شما هم یک دست باشد در بهترین شرایط زندگی خود هستید و یا باید برای یکسان سازی آن تصمیمی درست و جامع بگیرید .

[alert type=”success”]اگر شما یاد بگیرید که بتوانید چرخ زندگی خودتان را بچرخانید و هر روز آن را بزرگ و بزرگ تر کنید می‌توانید بگویید که از تمام جوانب زندگی به بهترین شکل ممکن در حال استفاده هستید.[/alert]

در اینجا دو نکته‌ی مهم را برایتان بازگو می‌کنم:

۱)  اگر امروز کسی را می‌بینیم که عدم تعادلی دارد که مطلوب ماست، نمی‌توانیم مستقیما همان چیدمان زندگی را بپذیریم و انتخاب کنیم. ما باید ببینیم که از مسیر چه عدم تعادل‌هایی به آن نقطه‌ رسیده. تازه شاید ما برای رسیدن به آن نقطه، باید عدم تعادل‌های متفاوتی را تجربه کنیم.

۲) شاید الان این حرف ساده‌تر قابل درک باشد: آن دایره‌ی دروغ و به اشتباه و آن خط افقی متوازن که به عنوان معادلش میکشیم، خود شکلی از عدم تعادل است. تعادل و عدم تعادل نسبی است و تعادل زندگی هر کسی، می‌تواند عدم تعادل فرد دیگری باشد.

در انتها باید به شما بگویم که نباید تمام زندگی‌تان را به یک معیار گره بزنید و فقط برایتان کار و درآمد مهم باشد و فکر کنید اگر درآمد خوبی داشته باشید ، سلامتی ، معنویت ، خانواده و … را هم دارید . این تفکر اشتباه است که درآمد خوب برای تو سلامتی می آورد. یا درآمد خوب حال خوب و معنویت هم با خودش می آورد . خیر اینگونه نیست ، شما باید تلاش کنید تا همه ی جوانب زندگی را خودتان رشد دهید.

 

دانلود رایگان تست چرخ زندگی:

4 در مورد “چرخ زندگی”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *