اهمال کاری..

اهمال کاری..

همه ما در طول زندگی برنامه ریزی می کنیم که چطور به اهدافمون برسیم . یا کاری رو شروع کنیم.مثلا تصمیم می گیریم:

از ماه بعد باشگاه ثبت نام کنیم

آخر هفته اتاقمان را مرتب کنیم

صبح جمعه به کوه برویم

ساعات کمتری از فضای مجازی استفاده کنیم

اما…

هر بار که می خواهیم باشگاه ثبت نام کنیم به خودمان می گوییم از ماه بعد ،یا این ماه هزینه ثبت نام باشگاه را ندارم .باشگاهی نزدیک منزل نیست که من بروم و ..

وهمینطور در بقیه کارها اهمال کاری را ادامه می دهیم ..

اهمال کاری موضوعی متداول است که تمام مردم عادی دچار آن هستند و فقط انسان‌های خاص و موفق جامعه هستند که حاضرند بر روی خواسته‌های تنبلی خود پا بگذارند و در جهت موفقیت گام بردارند و اگر می‌خواهید چگونگی غلبه بر اهمال کاری و تنبلی و پشت گوش اندازی را بیاموزید و در مسیر موفقیت و جزو ۳ درصد برتر جامعه قرار بگیرد.

اگر احساس می کنید که در بعضی از کارها اهمال کاری و پشت گوش اندازی می‌کنید؟

اگر احساس می کنید توانمندی‌های شما بیشتر از این است اما….

 می‌خواهید مسیر جدیدی را در زندگی پیش بگیرید اما نمی‌دانید چطور یا نمی‌توانید؟

توصیه می کنم این مقاله را تا انتها بخوانید.

اغلب ما آدم‌ها وقتی مناسبتی مثل ایام عید پیش می‌آید، پیش خودمان میگوییم: «این بار دیگر زندگی‌ام را تغییر خواهم داد!».

اما واقعیت این است که اگر همان کاری را کنیم که همیشه می‌کردیم، همان نتیجه‌ای را می‌گیریم که همیشه می‌گرفتیم!

با روش‌های کهنه و نخ نما شده نمی‌توانیم در زندگی‌مان تغییر ایجاد کنیم.

می‌گویند اگر می‌خواهید جزو ۵ درصد برتر جامعه باشید، باید کارهایی را انجام دهید که ۹۵ درصد دیگر جامعه، حاضر نیستند انجام بدهند.

شاید هم‌اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، قرار بوده تکالیف دانشگاهی خود را انجام دهید.

شاید هم قرار بوده به همراه خانواده بیرون بروید و قدم بزنید؛ یا اینکه باید دوش بگیرید.

اما خواندن این نوشته را بهانه کرده‌اید تا فرصتی برای فرار کردن به دست بیاورید. گریختن از وظیفه‌ای که دیر یا زود به هر حال باید آن را به انجام برسانید.

طی سال‌های اخیر، برنامه ریزی و هدف گذاری به یکی از بحث‌های متداول در کتابها، روزنامه‌ها و مراکز آموزشی تبدیل شده است.

کمتر کسی را می‌توان یافت که اهمیت برنامه ریزی را نپذیرد؛ البته کمتر کسی را هم می‌توانید بیابید که در مهارت برنامه ریزی توانمند باشد و بتواند به برنامه هایی که برای خود تعیین و ترسیم کرده، عمل کند.

در واقع به نظر می‌رسد به جای تمرکز بیش از حد روی برنامه ریزی و اهمیت آن، مفیدتر خواهد بود اگر به این پرسش بپردازیم که چرا با وجودی که معمولاً می‌دانیم چه باید بکنیم و نیز می‌دانیم که به هر حال باید کارهای مشخصی را انجام دهیم، همچنان ترجیح می‌دهیم کارها را تا حد ممکن عقب بیندازیم.

این همان Procrastination (کار امروز را به فردا انداختن) است. رفتاری که در زبان فارسی، اصطلاحات به تعویق انداختن، فرار از عمل و اهمال کاریبه عنوان معادل آن به‌کار برده می‌شود.

ویژگی‌های دیگری که در قالب اهمال کاری بروز پیدا می‌کنند

باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که بسیاری از ویژگی‌ها و صفات شخصیتی، می‌توانند در ظاهر در قالب اهمال کاری ظهور و بروز پیدا کنند.

گاهی اوقات کمال طلبی باعث می‌شود که ما برخی کارها را عقب بیندازیم تا در زمان مناسب‌تری آن‌ها را با کیفیت بهتر انجام دهیم. یا با وجودی‌ که کاری را به پایان رسانده‌ایم، پرونده‌اش را نمی‌بندیم تا در فرصت بیشتر، نواقص و ضعف‌های احتمالی آن را بهبود دهیم.

 گاهی اوقات، برخی از ما به نتیجه می‌رسیم که کارهای لحظه‌ی آخری (به قول خودمان دقیقه‌ی نود) بهتر انجام می‌شوند. چون کمی استرس داریم و این استرس می‌تواند بدن را در حالت پرانرژی و برانگیخته نگه دارد. می‌توان گفت در این حالت ما با هدف ایجاد استرس مثبت، اهمال کاری را به عنوان یک استراتژی انتخاب می‌کنیم. این کار اگر چه می‌تواند قابل دفاع باشد، اما فراموش نکنیم که این الگوی رفتاری در بلندمدت، به معنای تحمل دائمی استرس (= استرس مزمن) است و می‌تواند به بهای سلامتی‌مان تمام شود.

ضعف در برنامه ریزی هم می‌تواند در نهایت خود را به شکل اهمال کاری و به تعویق انداختن، بروز دهد. مکانیزم‌های متعددی برای این کار قابل تصور است.

به خاطر داشته باشیم که همه‌ی کارهایی که به‌تعویق می‌افتند، به این علت نیست که دوست‌داشتنی نیستند.

گاهی اوقات، کارهای دشوار و سخت را به تعویق می‌اندازیم. اگر هدف‌های بزرگ و غیرواقع‌بینانه تعیین کرده باشید، اگر مدت زمان کافی برای انجام یک کار در نظر نگرفته باشید، و اگر فعالیت‌ها و اقدام‌های پیش‌نیاز را انجام نداده باشید، احتمال اینکه یک کار را به تعویق بیندازید افزایش پیدا می‌کند.

بررسی چک لیست مهارت برنامه ریزی می‌تواند به شما کمک کند تا حوزه‌های احتمالی ضعف در برنامه ریزی را بهتر تشخیص دهید.

ضعف در مهارت تصمیم گیری هم می‌تواند به فوبیای تصمیم گیری و به تعویق انداختن تصمیم‌ها منجر شود. به خاطر داشته باشیم که اهمال کاری، صرفاً در فاصله‌ی تصمیم و اقدام ظاهر نمی‌شود؛ بلکه گاهی اوقات فاصله‌ی جمع آوری اطلاعات تا انتخاب راهکار را افزایش می‌دهد.

ضعف در مدیریت زمان هم نکته‌ی دیگری است که باید به آن توجه داشته باشیم.

ما بارها تأکید کرده‌ایم که ممکن است مشکلات مختلف (مثل اهمال کاری یا کمال گرایی) باعث شوند که در ظاهر فکر کنید مشکل مدیریت زمان دارید.

اما عکس این ماجرا هم می‌تواند درست باشد. شاید شما فردی بسیار متعهد هستید و اهمال کاری اصلاً جزو ویژگی‌هایتان نیست؛ اما ضعف در مدیریت زمان شما را مدام به نقطه‌ای می‌رساند که از تعهدات خودتان عقب بمانید و نظم درونیتان نیز در پی بی‌نظمی بیرونی، مختل شود.

عزت نفس پایین، ترس از خطا کردن، کمال طلبی، انگیزه نداشتن و ضعف در برنامه ریزی و انضباط شخصی، تنها نمونه‌هایی از ریشه‌های شناخته‌شده‌ی اهمال کاری هستند .

مستقل از اینکه تنبلی و اهمال کاری ما در چه عواملی ریشه دارد، سؤال مهمی درباره‌ی اهمال کاری هست که حتماً شما هم بارها آن را از خودتان پرسیده‌اید:

کسی که احساس می‌کند گاهی تنبلی، سستی و اهمال کاری در رفتارش وجود دارد و در پی رفع این مشکل است، قاعدتاً از این رفتار لطمه دیده یا می‌داند که لطمه خواهد دید (اگر این را قبول نداشت، در پی کمرنگ کردن این عادت نبود).

وقتی کسی می‌داند که رفتاری به او لطمه می‌زند، چرا آن رفتار را انجام می‌دهد؟

مگر همین تبعات منفی برای ترک یک عادت و تغییر رفتار کافی نیست؟

اگر پاسخ این سؤال را بدانیم، احتمالاً می‌توانیم اهمال کاری را به شکل بهتری مدیریت کنیم.

تنبلی یا اهمال‌کاری! مسئله این است ;

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اهمال‌کاری موضوعی است که امروزه تمام دنیا دچار آن هستند. پیشرفت تکنولوژی و رشد ابزارهای ارتباطی نیز به شیوع این موضوع در جوامع کمک کرده است. البته بسیاری از افراد فعال و پرجنب‌وجوش اعتقاد دارند که اصلا اهمال کار و تنبل نیستند و حتی فرصت سرخاراندن هم ندارند.

در ادامه مقاله به موضوع اهمال‌کاری، تفاوت‌های آن با تنبلی و راه‌های شناسایی اهمال‌ کاری در خودمان می پردازیم.

آیا اهمال‌کاری همان تنبلی است؟

در بسیاری از مقالات و همچنین گفته‌های تعداد زیادی از کارشناسان، موضوع اهمال‌کاری با تنبلی یکسان فرض شده است و در بسیاری از مواقع راه ‌کارهای یکسانی برای درمان آنها پیشنهاد شده است که این امر درستی نیست. اهمال کاری و تنبلی در بسیاری از موارد نشانه‌هایی شبیه یکدیگر دارند؛ اما تفاوت‌های بسیاری نیز در رفتارهای افراد اهمال ‌کار و تنبل وجود دارد که به همین دلیل نمی ‌توان اهمال‌ کاری و تنبلی را یکی دانست و برای حل آنها راه ‌کارهای یکسانی ارائه داد.

تفاوت اهمال‌کاری و تنبلی در چیست؟

افراد اهمال ‌کار و افراد تنبل در بسیاری از موارد رفتارهایی شبیه به یکدیگر دارند که این باعث شده است که این دو با یکدیگر یکسان فرض شوند.

ممکن است فردی هر روز ساعت ۱ بعد از ظهر از خواب بیدار شود، چندین سال بیکار باشد، زیر بار هیچ مسئولیت زندگی و … نرود، ما به این فرد تنبل می‌گوییم.

حال ممکن است فردی مدیر باشد، از۷ صبح الی ۱۲ شب کار کند، همزمان چندین شغل داشته باشد و …. اما چندین سال است که هنوز نتوانسته است اضافه وزن خود را کم کند و رژیم های موقتی می‌گیرد. تا به حال ۱۳ بار قصد ترک سیگار کرده است و حتی شروع کرده است، چندین بار باشگاه ثبت نام کرده و نیمه کاره رها کرده است و کلی پروژه و کارهای عقب مانده دارد.

فرد دیگری را تصور کنید، این فرد بهترین پزشک متخصص قلب است، روزانه ۱۰۰ نفر را ویزیت می‌کند و بسیار پر مشغله است؛ اما هر روز در مطب خود وقت کم می‌آورد، همیشه با تأخیر به مطب می‌آید و به بیمارستان دیر می‌رسد.

یک سوال: آیا این مدیر و پزشک تنبل هستند؟

خیر، تنبل نیستند و افراد بسیار فعالی هستند، اما اهمال ‌کار هستند. در بسیاری از کارها ولش ‌کن هستند و دارای انضباط شخصی نیستند.

اهمال‌کاری یا تنبلی؟ کدام بدتر است؟

موضوع فاجعه باری که وجود دارد شباهت این دو است. یکسان دانسته شدن اهمال ‌کاری و تنبلی، این ذهنیت را برای افراد و خصوصاً افراد موفق در برخی حوزه‌ها و افراد پرمشغله به وجود می‌آورد که آنها اهمال ‌کار نیستند. همین عامل باعث می‌شود که هیچگاه برای حل مشکلات خود اقدامی نکنند.

حتی در بسیاری از موارد در مقابل تذکرات دیگران مقاومت نشان دهند و بهانه‌هایی را برای توجیه اهمال‌کاری خود بیاورند. همین نکته باعث ایجاد آثار مخربی از جمله استرس‌های روزمره، سردردهای مزمن، افسردگی و آشفتگی های مداوم، روند منفی پیشرفت در مقایسه با دیگران، احساس پوچی و در نهایت کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس و … در فرد می‌شود.

آیا من هم یک اهمال‌کار هستم؟

تا اینجا متوجه شدیم که اهمال‌کاری موضوعی است که اکثر افراد از وجود آن در خود خبر ندارند و ممکن است که اگر به موقع متوجه آن نشویم و برای رفع آن اقدامی نکنیم، مانند سرطان آثار مخرب آن وجود ما را فرا بگیرد.

حال کافی است با یک صداقت بی‌رحمانه به رفتارهای خود و درون‌مان دقت کنیم، حتما متوجه اهمال‌کاری‌های خود خواهیم شد. خوشحال می شویم نمونه هایی از اهمال کاری خود را با ما به اشتراک بگذارید.

یک نمونه اهمال کاری که در حال حاضر انجام می دهم ،خواندن کتابی است که تقریبا به مدت دو ماه است که از کتابخانه امانت گرفته ام و چند صفحه را خوانده ام اما هنوز نتوانستم همه کتاب را مطالعه کنم و همیشه به خودم می گوییم حتما امروز چند صفحه را میخوانم یا روز جمعه حتما ساعتی را به خواندن کتاب اختصاص می دهم اما چندین جمعه گذشت و من … هنوزنتوانستم کتاب را بخوانم.

این نکته را فراموش نکنیم که همه ما دچار اهمال ‌کاری هستیم؛ اما باید تلاش کنیم تا روز به روز آن را به حداقل برسانیم و به انضباط شخصی برسیم.

فقط یک گام بردارید

نکته جالب این است که ما در این کار،فقط باید یک قدم برداریم.یعنی حتی اگر هنوز آماده نیستیم که خیلی راحت این کارها را انجام دهیم،تلاش کنیم که فقط یک گام برداریم.

مهم این است که فقط گام اول را برداریم ومطمئن باشیم نتایج بسیار بهتری را می توانیم کسب کنیم.

بهترین زمان برای کاشتن یک درخت بیست سال پیش بود و زمان بعدی که بهترین زمان است. همین الان است!درخت هایتان را بکارید و در آینده بهترین ثمرات را به دست بیاورید.

در ادامه مقاله به چند تکنیک اشاره می کنم ;

استفاده از تکنیک ۵ دقیقه :

شما اگر کاری را دوست ندارید انجام دهید یا حس انجام آن را ندارید فقط کافیست تصمیم بگیرید و ۵ دقیقه شروع کنید آن کار را انجام دادن . و بعد از ۵ دقیقه هم اگر دوست داشتید کار را قطع کنید. مثلا ۵ دقیقه وقت بگذارید و قسمتی ازآشپزخانه را تمیز کنید.اگر تمایل داشتید میتوانید این کار را ادامه دهید.

تعیین کردن جایزه :

یکی از روشهایی که برای انجام دادن کاری که احتمال دارد آن کار را انجام ندهیم ، این است که برای خودمان جایزه تعیین کنیم .مثلا بگوییم اگر من ده صفحه از این کتاب را خواندم ، می توانم نیم ساعت از فضای مجازی استفاده کنیم،یا خودم را به یک بستنی دعوت کنم و ..

به خودتان اجبار نکنید:

هیچ وقت به خودتان نگویید من «باید» آشپزخانه را تمیز میکنم ،باید بگوییم:

«من خیلی دوست دارم آشپزخانه را تمیز کنم واین کار را انجام خواهم داد».

همین حالا اقدام کنید:

همین لحظه ای که در حال خواندن مقاله هستید ،اقدام کنید و کاری که قرار بوده مدتها پیش انجام دهید را شروع کنید.مثلا قرار بوده آشپزخانه را تمیز کنید،کتاب بخوانید و …

قطعا همه ی ما دوست داریم:
آرزوهایمان را محقق سازیم،
درآمد بهتری را تجربه کنیم،
ارتباط با کیفیتی را ایجاد و سامان‌دهی نماییم
دستاوردهای زیادی را به دست آوریم
و…


برای تمام اتفاقات خوب بالا باید کارهایی انجام دهیم تا به آن نقطه برسیم.


اما اهمال کاری و تنبلی که دشمن دیرینه‌ی ماست به ما این اجازه را نمی‌دهد!

اگرهنوز گرفتار اهمال کاری هستید و می خواهید هر چه زودتر اهمال کاری را رها کنید توصیه می کنم بعد از خواندن مقاله ، دیدن وبینار انگیزه + اهمال کاری که در حال حاضر روی سایت قراردارد را از دست ندهید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *