تنها راه موفقیت

تنها راه موفقیت

قرار است در این نوشته، یک بار برای همیشه تنها راز موفقیت فردی خودمان را پیدا کنیم و با قدرت برای رسیدن به آن تلاش کنیم. به شما قول می‌دهم اگر با دقت مطالب این نوشته را دنبال کنید، به این نتیجه بزرگ خواهید رسید که شما هم می‌توانید به آرزوهایتان برسید و همین الآن قدم بزرگی برای رسیدن به آن بردارید.

راز موفقیت چیست؟

خیلی از افراد را دیدم که دنبال رازهای عجیب و غریب برای موفق شدن و رسیدن به اهدافشان هستند تا یک شبه به آن برسند! اجازه دهید خیال این افراد را یک بار برای همیشه راحت کنم. در این دنیا اصلاً پیروزی که یک شبه به دست بیاید نداریم و یک شبه اتفاق نمی افتد. در واقع موفقیت جرأتی میخواهد که بتوانید با سختی ها دست و پنجه نرم کنید.

پس کاملاً از این فکر اشتباه خارج شوید؛ چون درصدی به شما کمک نخواهد کرد و فقط وقت شما را تلف می‌کند. شما برای رسیدن به کامیابی راهی ندارید جز کار کردن روی خودتان! یعنی شما باید:

 • آموزش های لازم را در موضوع تخصصی خود ببینید.
 • مطالعه باید از برنامه های ثابت روزانه تان باشد.
 • تنبلی و اهمال کاری را که از سدهای محکم رسیدن به هدف شماست از بین ببرید.
 • خودتان را بارها شارژ کنید و پر انرژی باشید.
 • و…

البته برای انجام دادن تمام این موارد، نیاز به پشتکار و سرسختی بالایی دارید که در هر شرایطی بتواند شما را رو به جلو هل دهد و از متوقف شدن در راه موفقیت باز دارد. پس می‌توان گفت بزرگ ترین و مهم ترین راز موفقیت، پشتکار و سرسختی قدرتمند است.

اولین راز موفقیت این است که افکارتان را باید درست کنید. منظور از افکار درست یعنی افکاری که باعث ایجاد احساس خوب در شما می شود و شور و اشتیاق زیادی را درونتان ایجاد می کند. همین شور و اشتیاق و احساس خوب باعث می‌شود که شما در مسیر موفقیت قرار بگیرید. اما ممکن است بپرسید که چگونه افکارمان را درست کنیم؟

همان طور که گفتیم منظور از افکار درست یعنی افکار مثبتی که باعث ایجاد احساس خوب در شما می شود. افکار انسان به دو دسته افکار منفی و افکار مثبت تقسیم بندی می شود. برای اینکه ببینید افکارتان درست است یا نه باید به احساسات تان توجه کنید.

شما باید بدانید فقط و فقط خود شما هستید که می‌توانید زندگیتان را بسازید و به خوبی آن را مدیریت کنید. در واقع همه چیز زندگی شما دست خودتان است و نه هیچ کس دیگر. پذیرفتن این نکته به شدت در افزایش انگیزه شما برای رسیدن به موفقیت کمک خواهد کرد. پس اولین ویژگی مهم افراد موفق، این است که مدام با راه های مختلف انگیزه خود را بالا نگه می‌دارند.

دقت کردید وقتی برای انجام دادن کاری، انگیزه بسیار زیادی داریم و با ذوق و شوق به سراغ انجام آنها می‌رویم، چقدر بازدهی مان بالاتر است و احتمال موفقیتمان در آن کار بیشتر است؟ مثلاً زمان هایی که قرار است صبح زود اتفاق خوبی برایمان رخ دهد، زودتر از خواب بلند می‌شویم و پرانرژی روزمان را آغاز می‌کنیم. پس ما باید برای افزایش شانس خود در راه موفقیت، مدام انگیزه خود را تقویت کنیم.

یک پیشنهاد فوق العاده برای افزایش انگیزه، این است که جملاتی در اصطلاح به آنها جملات انگیزشی یا جملات موفقیت می‌گویند را مدام بخوانید و با خودتان تکرار کنید. جملاتی که با هر بار خواندن آن ها، انرژی شما چند برابر می‌شود. پیشنهاد می‌کنم برای این که با این جملات بیشتر آشنا شوید و ۱۰۰ مورد از بهترین و جذاب ترین این جملات را به همراه پوسترهای اختصاصی داشته باشید.

با خواندن و عمل کردن به گفته ها در مقالات موفقیت، قدم به قدم پیروزی را از همیشه به خودتان نزدیک تر خواهید دید.

موفقیت از آن دسته کلماتی است که هر کس تعریف خاص خودش را از آن دارد.

یکی موفقیت را در پول و ثروت می بیند و دیگری در شهرت، یکی در رشد فردی می‌بیند و کسی هم در رضایت از زندگی، یک نفر هم در ترک تنبلی می‌بیند و دیگری در خلاق شدن.

شک نکنید اگر کمی با جزئیات به کلمه موفقیت و تعریف آن توجه کنیم، خواهیم دید که به ازای هر نفر در دنیا تعریفی برای آن وجود دارد. پس این نکته مهم را هیچ گاه فراموش نکنید که اگر قرار است روزی کسی برای شما موفقیت را تعریف کند، آن کس شخصی نیست جز خودتان.

دلیلش هم مشخص است، چون هر کس بهتر از بقیه هدف خودش را می‌شناسد و می‌داند که چه چیزی و با چه درجه و شدتی حالش را خوب می‌کند و رضایت از زندگی برای او ایجاد می‌کند.

همین الآن دست به کار شوید و بنویسد که موفقیت از دید شما چیست؟ به چه جایگاهی برسید خود را موفق می‌بینید؟ با چه درآمد ماهیانه ای؟ دوست دارید چه تأثیراتی از خودتان به جا بگذارید؟ سطح سلامتی روحی و جسمیتان در چه حدی باشد؟ و…

دقت کنید ده ها سؤال دیگر از این موضوعات باید از خود بپرسید تا پازل تعریف موفقیت شما تکمیل شود.

    موفقیت فقط با استقامت در برابر شکست به وجود می آید

۱۵ تفکری که شما را به سمت موفقیت هدایت میکنند

۱. هر روز یک هدیه است

زندگی فوق العاده ارزشمند است اما در یک لحظه میتواند به بدترین ها تبدیل بشه.
وقتی این اصل را ملکه ذهنتان کردید، دیگر امکان ندارد ساعات پر ارزش روزانه تان را به دفع الوقت بگذرانید. ایده هایتان را دنبال میکنید و از وقتتان نهایت استفاده را میبرید. اگر شما طوری زندگی کنید انگار “امروز آخرین روز زندگیتان است.” خواهید دید چه احساس قدر دانی نسبت به هرچیزی که در اطرافتان وجود دارد پیدا خواهید کرد.

با این احساس قدر دانی شما برنامه هایتان را سریع تر اجرا خواهید کرد، سخت تر تلاش خواهید کرد و باهوش تر عمل خواهید کرد. این انگیزه فوق العاده قوی به شما خواهد داد تا به درجه بالاتری از موفقیت دست یابید.

۲.کار، طاقت فرسا نیست

کار نباید طاقت فرسا باشد. شما باید با علاقه کار کنید. اگر کار روزمره تان شما را خسته کرده و هیچ علاقه ای به آن ندارید و از همه مهمتر فقط به خاطر پول کار میکنید، وقتش است که دنبال کاری بروید که خوشحالتان میکند، دوست داشته باشید.

اکثر افراد ثروتمند دنیا با اینکه پول و ثروت فراوانی دارند اما هیچوقت برای پول کار نکردند… آنها علاقه شان کارشان بود حتی اگر پولی هم دریافت نمی کردند اما اگر علاقه باشد و کاری را که دوست دارید انجام بدهید، پول هم خود به خود نمایان می شود.

۳.موفقیت زمان بر است

موفقیت مانند غذا نیست که کسی در بشقابتان برایتان بکشد و شما بدون هیچ زحمتی از تهیه آن، آنرا میل کنید.
موفقیت زمان بر است، تلاش و از خود گذشتگی باید داشته باشید تا به موفقیت برسید. متعهد بودن به اهدافتان حتی در سخت ترین چالش های کاری و شخصی مهم است.

اهمیت پشتکار را بدانید و همیشه نسبت به اهدافتان متعهد باشید، حتی وقتی اوضاع بر وفق مرادتان نبود.

۴.علاقه، همه چیز است

یک ایده تنها ملاک اساسی برای دستیابی به موفقیت نیست.
اگر علاقه ای به کاری که میکنید ندارید، پس شما دارید شرایط تسلیم شدنتان را نسبت به اهدافتان مهیا میکنید. علاقه مانند بنزین ماشین است برای شما تا انرژی داشته باشید نسبت به کارهای روزانه تان و البته شما را به سطوح مختلف موفقیت هدایت میکند.

بدون داشتن علاقه به کاری که دارید انجام میدهید، دستیابی به موفقیت خیلی خیلی سخت خواهد بود.

۵.فردیت مهم است

شما لازم نیست دیگر افراد موفق را دنبال کنید تا خودتان موفق شوید.
شخصیت فاکتور اصلی موفقیت است که بدانید نسبت به کاری که میکنید،، چه احساسی دارید.
آیا نیاز های شما را برطرف میکند و شما را خوشحال میکند؟ از متفاوت بودن نترسید.

اراده و عزم راسخی لازم است تا از عموم مردم جدا شوید و افکار و تفکرات خودتان را بخواهید داشته باشید.

۶.زندگی معمولی خسته کننده است

افراد معمولی با اهداف و انتخاب های معمولی راحت اند.هرچند، افراد موفق به چیزهای غیر عادی علاقه بیشتری دارند و تا به آن دسترسی پیدا نکنند آرام نمی گیرند. همیشه یک راهی به چیزی که فکر میکنید که «ممکن است» وجود دارد و وقتی که آنرا درک کردید، هیچ چیز دیگری نمی تواند جلوی شما را برای رسیدن آن بگیرد.

۷.خارج از چهارچوب فکری، فکر کنید

این یک استراتژی رایج است اما امروزه اهمیت کمتری به آن داده میشود.هر چند،
تفکر خارج از چهارچوب به این معنا نیست که ایده های عجیب و غریب پیدا کنید! منظور خلاقیت، نوآوری و کاربردی است.

با دیگران توفان فکری انجام دهید (یک روش برای ایده پروری)، بر روی ایده ها بحث کنید، تبادل اطلاعات کنید و با افراد مختلف خارج از حوزه کاریتان راجع به ایده تان نیز همفکری کنید.همیشه یک راه بهتر برای انجام کارها وجود دارد.

۸.استانداردهای خودتان را تعیین کنید

شما نباید دست آوردهایتان را نسبت به استاندارد های دیگران بسنجید. لحظه ای که خودتان را با استانداردهای دیگران می سنجید, به آنها اجازه میدهید بجای شما زندگیتان را دیکته کنند.سعی کنید خودتان را بجای دیگران راضی کنید؛ اینطوری تا آخر عمرتان شادی بیشتری نسیبتان خواهد شد.

۹.اگر دوست دارید.فقط انجامش دهید

بعضی وقت ها ،خیلی وقت سر فکر کردن به چیزی که دوست دارید انجام بدید تلف میشود.
اگر قلبا دوست دارید کاری را انجام بدید، پس بدون وقت تلف کردن و فکر کردن بیهوده آنرا انجام دهید. حتی وقتی که نمیدانید چیزی را دوست دارید یا نه راحت ترین راه برای فهمیدن آن این است ببینید آیا دوست دارید انجامش دهید یا نه؟ امتحان کنید.

۱۰.همیشه وقت کافی وجود دارد

همه انسان های این کره خاکی به یک نسبت وقت دارند.
با این حال خیلی ها فکر میکنند وقت کافی ندارند. مشکل در میزان وقت نیز، مشکل در مدیریت و ملاحظه وقت است. یک سررسید داشته باشید روزها و ساعت هایتان را مدیریت کنید. مردم موفق به دنبال وقت اینطرف و آنطرف نمی روند، آنها نهایت استفاده را از وقت خودشان میکنند.

۱۱.هیچکس مانع پیشرفتتان نیست

با وجود سخت ترین تلاشتان، شما نمیتوانید دیگر مردم را در زندگیتان کنترل کنید.
شما فقط رییس خودتان هستید. تمرکز کنید بر روی نتایجی که میتوانید از تلاشهایتان بگیرید حتی اگر دیگران کارهایی را که باید انجام نمیدهند. این تقصیر شماست اگر کسی شما را مأیوس میکند یا مانع پیشرفتتان شود.

۱۲.فرصت ها بی پایانند

فرصت ها هیچوقت گم نمیشوند. فرصت های بیشماری در انتظار شما هستند فقط آنها را کشف کنید. حتی اگر یک فرصتی را از دست دادید، همیشه یکی دیگه در راه است. همیشه منتظر درست ترین، بهترین و به موقع ترین فرصت بودن شما را به هیچ کجا نخواهد برد.

۱۳.شکست، آخر راه نیست

به هیچ عنوان شکست یک نتیجه مطلوب نیست، اما یک قسمت از موفقیتتان است.
خیلی از افراد موفق بارها و بارها شکست خوردند در زندگیشان و این یکی از دلایل اصلی موفقیتشان در زندگی امروزیشان است.

شکست را قبول کنید و از آنها درس یاد بگیرید.
فقط وقتی که نسبت به شکست ها تفکر مثبت داشته باشید، میتوانید فردا صبح زودتر از خواب بیدار شوید تا سریع تر به موفقیت برسید.

۱۴. رها کردن را یاد بگیرید

فراموش کردن و بیخیال شدن ایده و هدفتان میتواند موقتا خیلی دردناک باشد برایتان، مخصوصا وقتی که تلاش و وقت فراوانی به پایش گذاشتید.
به هر حال، شما باید یاد بگیرید زود فراموش کنید تا موفق شوید. مهم نیست یک ایده چقدر عظیم  یا وسوسه انگیز است، شما باید یاد بگیرید آنها را رها کنید اگر عملی نیستند.

انطباق پذیر بودن در افکارتان ، از اصولی است که موفقیتتان را تضمین میکند.

۱۵.همیشه میتوانید فرقی ایجاد کنید

مهم نیست چیکار می کنید، شما همیشه می توانید یک فرقی نسبت به کار دیگران در کارتان ایجاد کنید و افسانه ای از خودتان بسازید.
هیچ ایده و کاری به اندازه ای کوچک نیست که نادیده گرفته شود. همه ی انسان ها این پتانسیل را دارند که از خودشان تأثیری در این جهان بگذارند.

شناخت و دارا بودن این تفکر، راه را برای خیلی از افراد موفق برای دسترسی به موفقیت باز میکند حتی در سخت ترین شرایط زندگیتان.

موفقیت فقط بدنبال افرادی می گردد که افکار مثبتی دارند، بر روی جنبه های مثبت زندگیشان و دنیا تمرکز دارند و همیشه آماده اند با چالش های زندگیشان دست و پنجه نرم کنند. با این افکار موفقیت را ساده تر میتوانید بدست بیاورید.

 توماس واتسون: آیا می خواهید یک فرمول موفقیت به شما بگویم؟ بسیار ساده است. شکستهایتان را دو برابر کنید. شما تصورتان از آن این است که شکست دشمن پیروزی است در حالیکه اینچنین نیست.شما هم می توانید بی انگیزه شوید هم می توانید از شکست درس بگیرید پس اشتباه کنید.

گوشه ای از زندگی چند فرد موفق که قطعا همه ما می شناسیم را با شماعزیزان به اشتراک می گذارم :

سخت است که تصور کنیم اگر  توماس ادیسون این نگرش را می‌پذیرفت که شکست یک گزینه نیست،امروز زندگی ما چگونه بود؟

او در اختراع لامپ الکتریکی و در تلاش‌هایش برای پیدا کردن یک‌رشته‌ی پایدار،هزاران روش گوناگون را آزمود که همگی آن ها با شکست مواجه شدند.

جمله‌ی معروف ادیسون این بود:

من شکست نخوردم،من فقط ده‌ها هزار راهی کشف کردم که به کار نمی‌آیند.فرض کنید اگر ادیسون در راه خود شکست را قبول می کرد امروز باید به این شکل درس می خواندیم :

افراد موفق در مسیرشان به‌ سوی اوج ، بارها طعم شکست را می‌چشند اما نوع نگرش آن‌ها است که تعیین می‌کند چطور با این شکست‌ها مواجه شوند،تسلیم شوند یا ادامه دهند.

راز موفقیت مایکل جردن

مایکل جردن که بسیاری از کارشناسان او را یکی از بزرگ‌ترین بسکتبالیست‌های تاریخ می‌دانند در سال دوم دبیرستان در تیم بسکتبال دبیرستانش پذیرفته نشد و به خانه رفت و گریه کرد،می‌گفتند او قد او بسیار کوتاه است.در طی دو سال بعد از آن ماجرا ، قد مایکل جردن ده سانتی ‌متر رشد کرد  و با تمرین بسیار زیاد مهارت بازی کردن خود را افزایش داد و در مسیر موفقیت قرار گرفت.

موفقیت نتیجه ی تلاش و پشت کار بالا است، افراد موفقی که در این مقاله از آن ها نام بردیم بسیار پر تلاش در راه رسیدن به خواسته های خودشان بودند، ویک ویژگی  مشترک بین افراد موفق پشت کار بالا و قدرت تحمل و صبر بالای آن ها در شرایط بحرانی است.

وقتی مایکل جردن بارها تلاش می کرد و شکست می خورد، این شکست ها برایش لذت بخش نبودند، بلکه درد داشتند، درد واقعی اما او آن ها را تحمل کرد و به تلاش کردن ادامه داد تا توانست تبدیل به اسطوره ای ماندگار شود.

موفق شدن آسان، موفق ماندن دشوار

برخی فکر می کنند موفقیت آخر مسیر است، در حالی که موفقیت تازه شروع راه است. وقتی شما در زمینه ای موفق می شوید، تازه سر و کله ی رقبا پیدا می شود. 
تازه باید از موفقیتی که به دست آورده اید دفاع کنید. وقتی موفق می شوید آنقدر کارهای زیادی باید برای حفظ موفقیت خود انجام دهید که اگر عاشق مسیرتان نباشید دیگر لذتی از مسیر خود در راه رسیدن به اهدافتان نمی برید.

مسیر موفق ماندن 

اگر در مسیر موفق شدن باشید می توانید برای مدت کوتاهی تلاش کنید و با پشت کار بسیار به موفقیت برسید، البته برای رسیدن به هر موفقیتی باید بهای آن را پرداخت کنید. اما بهای موفق ماندن بسیار بیشتر و سنگین تر از بهای موفق شدن، این ها صرفا بازی با کلمات نیست. 

به محض این که موفق می شوید سر و کله ی رقبا پیدا می شود، تا وقتی ضعیف هستید کسی با شما کاری ندارد اما به محض این که موفق می شوید باید از جایگاه و رتبه ی خودتان یا شرکتتان دفاع کنید.دقیقا وقتی موفق می شوید باید تلاش خودتان را چندین برابر کنید تا بتوانید از موفقیت خودتان دفاع کنید.

عامل موفقیت در کار

اشتباه مهمی که ممکن است شما هم آن را در این قسمت مرتکب شوید، این است که شاید فکر کنید عواملی که در ادامه می‌خواهم برای شما نام ببرم، فقط برای پیشرفت در کار هستند و نمی‌شود برای به بهبود زندگی و موفقیت در کنکور از آن ها استفاده کرد و یا برعکس. به شما توصیه می‌کنم به هیچ وجه این فکر را نکنید، چون عوامل موفقیت اصولاً مشترک هستند.

پس اگر نکات زیر را رعایت کنید، حتماً در زندگی هم به موفقیت خواهید رسید، اما شاید در کار، تأثیر بیشتری برایتان داشته باشند :

۱. در مسیر استعدادتان قدم بردارید

همیشه افرادی که به دنبال استعدادشان می‌روند موفق تر هستند. می‌دانید چرا؟ قبل از پاسخ، به این سؤال هم دقت کنید: دقت کردید چرا بیشتر افراد الآن از شغل خودشان راضی نیستند؟ جواب هر دو ساده است، چون به دنبال استعداد خود نرفتند!

اصلاً استعداد یعنی میزان پیشرفت هرفرد نسبت به زمان و کیفیت آن. خب وقتی کاری داشته باشیم که در زمان کم و با کیفیت بالا آن را انجام دهیم، مسلماً پیشرفت بسیار زیادی در آن هم خواهیم کرد. به همین دلیل است که اکثر افراد موفق می‌گویند مطابق با استعدادهایتان پیش بروید.

اگر درآمد و موفقیت می خواهی باید در مسیر استعداد خود تلاش کنی

۲. به سراغ کارهایی بروید که به آنها علاقه دارید

دومین عامل اصلی رسیدن به موفقیت در کار، رفتن به دنبال علاقه است. فکر نمی‌کنم این بخش نیاز به توضیح خاصی داشته باشد چون کاملاً طبیعی است که وقتی به دنبال علاقه خود برویم، شور و شوق بیشتری هم برای انجام آن کار و رسیدن به هدف مورد نظرمان داشته باشیم. پس کارتان را با توجه به علایق خود تنظیم کنید.

۳. از شکست خوردن استقبال کنید!

احتمالاً شما هم شنیدید که می‌گویند از شکست های خود درس بگیرید، برای کارهای بعدی خود از تجربیات شکست های قبلی استفاده کنید و جملاتی از این قبیل. بله این جملات کاملاً درست هستند. به این جمله توماس ادیسون با دقت توجه کنید:

خیلی از شکست های زندگی مربوط به افرادی بوده است که نفهمیدند وقتی تسلیم شدند،چقدر به موفقیت نزدیک بوده اند.

دیدگاه تمامی افراد موفق هم _بلا استثنا_ مانند توماس ادیسون است. تا زمانی که به شکست به دید یک اتفاق بد نگاه کنید، مسلماً نمی‌توانید به نتایج خوبی برسید. اصلاً اگر قرار بود راه رسیدن به موفقیت آنقدر راحت باشد که در آن شکستی نخوریم که همه به موفقیت می‌رسیدند و دیگر اسمش موفقیت نبود! در حقیقت موفقیت آسان نیست و اگر رسیدن به اهدافتان را می‌خواهید، به شکست های خود به دید عامل موفقیت نگاه کنید، نه سدی برای آن…

۴. نقش مشاور را دست کم نگیرید

مشاورین کسب و کار همیشه بهترین راه ها را برای پیشرفت و موفقیت در کار پیشنهاد می‌دهند. هیچ وقت از مشاور دوری نکنید و فکر نکنید که مشاوره فقط برای افراد شکست خوردست. اتفاقاً افرادی که می‌خواهند به پیروز های بزرگ برسند بیشتر به مشاوره نیاز دارند. چون راه کارهای یک مشاور خبره، یک کسب و کار را بیشتر از همیشه به موفقیت نزدیک خواهد کرد.

سرعت دهنده های موفقیت

یک سری از کارها، زمان ها، مکان ها و افراد وجود دارند که شما به محض تماس با آن ها انرژی و شارژتان به بالاترین حد خود می‌رسد.

اگر انسان تیزحسی باشید، حتماً همین الآن لیستی از سرعت دهنده های موفقیت خود درست می کنید تا گام بلندی برای رسیدن به رؤیاهایتان برداشته باشید. موارد زیر از مهم ترین سرعت دهنده های شما می‌تواند باشد.

 • کلاس های رشد فردی و… که کلی به انرژی و مهارت های شما اضافه کند.
 • دوستان و اطرافیانی که اهل رشد و پیشرفت هستند.
 • تو رؤیاهای خود زندگی کنید و خودتان را هرلحظه به آن نزدیک ببینید.
 • تصویر سازی درستی از هدف و جایی که قرار است به آنجا برسید به طور مرتب داشته باشید.

با اطمینان به شما می‌گویم که همین چند مورد که در نگاه اول شاید ساده به نظر بیایند، سرعت رشد شما را چند برابر خواهند کرد و لبخند رضایت را به لب های شما خواهند نشاند.

سنگریزه های موفقیت

در مقابل سرعت دهنده ها مواردی هم هستند که سرعت رشد شما را کاهش خواهند داد؛ این بخش سنگریزه نام گرفت چون خیلی از اوقات به خاطر کوچک بودن آن دیده نمی‌شود و از آن غفلت می‌شود. موارد زیر سنگریزه هایی هستند که شاید در نگاه اول بزرگ به چشم نیایند اما حتماً اجازه نخواهند داد که شما اوج بگیرید و بدرخشید. در واقع موفقیت من و شما بستگی به شناخت سنگریزه های موفقیت دارد:

 • پیگیری کردن و مجاورت داشتن با اخبار منفی
 • مشاهده زیاد تلویزیون و فیلم های تلویزیونی
 • حضور بدون دلیل در شبکه های اجتماعی
 • معاشرت با افراد بی هدف و کم انرژی

این بخش را به شدت جدی بگیرید و لیست بالا را خودتان تکمیل کنید. فاصله نگرفتن از این کارها همیشه شما را با یک تهدید جدی برای نرسیدن به موفقیت تهدید خواهد کرد.

بزرگ ترین اشتباه در راه موفقیت

بدون شک یکی از خطرناک ترین اشتباهات انسان ها در مسیر موفقیت این است که فقط به شیرینی آن فکر می‌کنند و بر این باورند که مسیر رسیدن به اهداف، فقط پُر است از لبخند ها و رضایت از زندگی. چرا که ما فقط لبخندها و پیروزی های افراد رو وقتی که به اهدافشان می‌رسند می‌بینیم و خبری از رنج ها و سختی هایی که در این مسیر کشیدند نداریم.

ما اکثر اوقات نمی ‌دانیم که این پیروزی حاصل روزها، ماه ها و بلکه سال ها تلاش و کوشش هایی است که در پشت صحنه اتفاق می‌اُفتد و کسی از آنها خبر ندارد؛ به همین علت هم تمام مسیر موفقیت را شیرین و بدون دردسر تصور می‌کنیم.

بدون شک کسی که به هدفش می‌رسد بارها از شکست ها اذیت شده و شاید تصمیم به رها کردن ادامه مسیر گرفته است، امّا دوباره بلند شده و ادامه داده تا به هدف دلخواه رسیده است.

وقتی کسی با این طرز تفکر پیش می‌رود و مدام به شیرینی های مسیر فکر می‌کند، با برخورد به اولین سختی مسیر، تفکر ناتوانی در او پیش می‌آید. چون آن سختی، با تصور موفقیت او در تضاد است و به همین علت هم شاید خیلی زودتر از دیگران دست از مسیر بکشد و فایل آن کار را برای همیشه در ذهن خود ببنده.

پس خطرناکترین اشتباه شما در مسیر، می‌تواند این باشد که اوایل کار خودتان را با انتهای کار افراد موفق مقایسه کنید.

کتاب های موفقیت

نمی‌دانم تا الآن چقدر کتاب در حوزه موفقیت و رشد فردی مطالعه کردید. اما حتی اگر یک کتاب در این رابطه مطالعه کرده باشید، متوجه شدید که چقدر خواندن این کتاب ها به شما انگیزه و انرژی می‌دهد و تا چه حدی شما را به موفقیت نزدیک می‌کند.

به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً کتاب در این رابطه زیاد بخوانید. چون می‌دانم چه تأثیر به سزایی در سرعت رشد و بهتر شدن شما دارد.

اما یک خبر خوب! من چند مورد از بهترین کتاب های دنیا را که با موضوع موفقیت و روانشناسی نوشته شده اند و تا کنون فروش بسیار زیادی داشته اند، برایتان آماده کردم که می‌توانید نام آن ها را مشاهده کنید.

کتاب های موفقیت:

۱.آیین دوست یابی ـ نویسنده « دیل کارنگی »

۲. از خوب به عالی ـ نویسنده « جیم کالینز »

۳. اسرار ذهن ثروتمند ـ نویسنده « تی هارواکر »

۴. برتری خفیف ـ نویسنده « جف اولسون »

۵. ثروتمند ترین مرد بابل ـ نویسنده « جورج سمیوئل کلاسون »

۶. تغییری کوچک تحولی شگرف ـ نویسنده « سو هادفیلد »

۷. پدر پولدار پدر بی پول ـ نویسنده « رابرت کیوساکی ، شارون لکتر »

۸. قدرت عادت ـ نویسنده « چارلز دوهیگ »

۹. اثر مرکب ـ نویسنده « دارن هاردی »

۱۰. بنویس تا اتفاق بیفتد ـ نویسنده « هنریت ان کلاوسر »

۱۱. تنها راز موفقیت ـ نویسنده «جوا شیم دپوسادا / الن سینگر»

سختی راه موفقیت

حالا که این نکات مهم را یاد گرفتید باید به امید رسیدن به موفقیت حرکت کنید، پس زمان آن رسیده که آن ها را مو به مو در زندگی خود اجرایی کنید تا رسیدن به اهداف و آرزوهایتان برایتان دست یافتنی تر از همیشه شود. اصولی که رعایت کردنشان به شدت آسان است، فقط نیاز به کمی مداومت در آن ها دارد. شک نکنید که تا موفقیت راهی نیست و بیشتر سختی آن را طی کرده اید. بنابراین زمانی که بپرسند موفقیت حاصل چیست می‌توان گفت:

“موفقیت، تکرار لجوجانه کارهای ساده است…”

بزارید موفقیت رو با مثال توضیح بدم ; فکر کنیم با ماشین تو مسیری رفتیم و به سربالایی رسیدیم و باهیجان اندکی از مسیر را طی کردیم.اینجا کم کم سربالایی روی سرعت اثر میذاره و دنده رو باید کم کنی.ما نمیاییم مسیر رو برگردیم بلکه دنده را کم می کنیم و سعی می کنیم گاز بدیم.یه جاهایی عوامل دیگه ای که باعث موفقیتند خوبه با ما باشند .ولی یه جایی از زندگی می رسیم که دیگه باید به خودمون متکی باشیم.خلاقیت به خرج بدیم،سختی را تحمل کنیم و خودمون عامل اصلی موفقیتمون باشیم.

آیا واقعاً همین را می‌خواستید؟

لحظه‌ی دست‌یابی به هدف‌ها، شیرینی وصف ناپذیری دارد. اما طعم این شیرینی برای ما، بسیار زود، ساده و عادی می‌شود. آنجاست که یک بار دیگر از خود می‌پرسیم: آیا من واقعاً همین را می‌خواستم؟

آیا من واقعاً می‌خواستم در این دانشگاه، این رشته را بخوانم؟

آیا من واقعاً می‌خواستم به این کشور مهاجرت کنم و کسب و کار خودم را اینجا آغاز کنم؟

آیا من واقعاً یک ماشین گرانقیمت می‌خواستم؟ یا می‌خواستم برای کسب یک موقعیت اجتماعی برتر تلاش کنم؟

آیا من می‌خواستم مدیر و مالک یک کسب و کار بزرگ باشم؟ یا فقط می‌خواستم نق و اعتراض‌های سرپرستم را نشنوم؟

آیا واقعاً می‌خواستم کار کنم؟ یا فقط می‌خواستم حضور اجتماعی فعال ‌تری داشته باشم؟

آیا واقعاً شهرت می‌خواستم؟ یا در پی احترام بودم؟

این فهرست آیاها، هرگز به پایان نمی‌رسند. معمولاً‌ در مسیر موفقیت، آنقدر گرفتار تلاش و کوشش و هدف ‌گذاری هستیم، که فرصتی نداریم به ریشه‌ی آرزوهای خود فکر کنیم. این است که سؤال‌هایی از این جنس، که باید در نخستین گام آغاز سفر، مطرح شوند، هنگام رسیدن به مقصد، پیش چشم ما قرار می‌گیرند.

موفقیت، عموماً کنترل ما را روی زندگی، کمتر می‌کند

برنامه آخر هفته‌ی شما چیست؟

کسی که هیچ شغل و موقعیتی ندارد و هر روز دنبال کار است، احتمالاً خواهد گفت: برنامه‌ای ندارد. نمی‌تواند هم داشته باشد. چون پولی برای هزینه کردن ندارد.

کسی که کمی پس انداز دارد یا یک موقعیت شغلی و درآمد معمولی، احتمالاً در مورد یک مسافرت یا شاید دیدن یک فیلم در سینما و یا شاید تجربه‌ کردن یک رستوران یا شاید برگزاری یک مهمانی کوچک فکر کند.

کسی که در نگاه دیگران (و با معیارهای متعارف جامعه)، فردی موفق است احتمالاً دست بسته‌تری خواهد داشت.

مهم نیست که موفقیت او، از جنس شهرت باشد یا ثروت یا قدرت.

قدرتمند، نمی‌تواند هر جایی برود، چون همیشه کسانی هستند که ممکن است او و قدرتش را تهدید کنند.

اهل شهرت، نمی‌تواند هر جا که می‌خواهد برود، چون دیگران فضای شخصی‌اش را از او خواهند گرفت.

مدیر یک مجموعه هم، احتمالاً باید ببیند که مسئول دفترش، برای آن روز چه برنامه‌هایی در نظر گرفته و چه جلساتی را ثبت کرده است و آیا مسئول دفترش، برای او مرخصی و فرصت استراحت لحاظ کرده است یا نه (که عموماً هم پاسخ منفی است. فقط شاید جلسات سبک‌تر، تماس‌های معمولی‌تر، دیدارهای کم تنش‌تر، برای آن روز درنظر گرفته شده باشند. آن هم شاید!).

به همین دلیل است که:

آیا همه‌ی اینها را گفتیم که بگوییم موفقیت بد است و نباید به دنبال آن بود؟ قطعاً چنین نیست.

اما به نظر می‌رسد باید دقت داشته باشیم که اگر موفقیت را، تنها بر اساس معیارهایی که دیگران آنها را می‌شناسند و می‌سنجند، پیگیری کنیم، خطرات و سختی‌ها و تلخی‌های زیادی در مسیرمان خواهد بود.

موفق شدن، نیازمند اندیشدن و تلاش کردن است و می‌تواند بسیار هم شیرین و لذت بخش باشد.

به شرط اینکه فرصت داشته باشیم در طول مسیر موفقیت، بارها و بارها از خودمان بپرسیم: دقیقاً به دنبال چه هستیم؟

تردیدها هرگز از بین نمی‌روند

موفقیت بیشتر و بزرگتر، نیازمند تصمیم گیری‌های بزرگ‌تر است. تصمیم گیری‌های بزرگتر یعنی انتخاب دشوارتر. یعنی کنار گذاشتن گزینه‌های بزرگ و ارزشمند به نفع گزینه‌هایی که بزرگتر و ارزشمندتر به نظر می‌رسند. اگر لازمه‌ی موفقیت، انتخاب بین گزینه‌‌ی بد و گزینه‌ی خوب بود، همه موفق بودند. اما موفقیت، هنر انتخاب از بین دو گزینه‌ای است که به یک اندازه بد و یا به یک اندازه خوب به نظر می‌رسند.

یا انتخاب گزینه‌ی دوم از بین دو گزینه‌، در شرایطی که عموم مردم، انتخاب گزینه‌ی اول را منطقی و معقول می‌دانند.

موفقیت تصادفی نیست که به صورت اتفاقی برای شما یا فرد دیگری اتفاق بیفتد. بسیاری از بزرگان عوامل مختلفی را برای رسیدن به موفقیت در زندگی را مؤثر می‌دانند و ما هم تا کنون چند مورد از مهم ترین های آن ها را به شما معرفی کرده ایم. اما ۳ عاملی که در ادامه خواهید خواند مهم ترین روش موفقیت در زندگی هستند. با من همراه باشید تا این عوامل را با یکدیگر بررسی کنیم.

۱. مثبت اندیش باشید

دقت کردید افرادی که معمولاً اخمو، عبوس و ناراحت هستند، اکثر اوقات تک و تنها هستند و اصولاً مردم از این جور آدم ها خوششان نمی‌آید؟ فکر می‌کنم از نظر شما هم همین طور باشد. اما افرادی که دائماً از موفقیت و اتفاقات خوب و البته انرژی های مثبت صحبت می‌کنند، محبوب ترین افراد هستند.

در واقع مثبت اندیشی به ما کمک می‌کند که همیشه حتی در بدترین شرایط هم از زندگی خود راضی باشیم، انرژی و انگیزه از وجودمان فوران کند، بعد از هر شکستی دوباره برای رسیدن به موفقیت برخیزیم و کلی اتفاقات خوب و مثبت دیگر برایمان رخ دهد.

پس وقتی این همه اتفاق خوب و درجه یک با مثبت اندیشی برای ما می‌افتد، مسلماً می‌تواند جز یکی از عوامل مهم سبقت گرفتن از دیگران قرار بگیرد.

۲. شکرگزاری را فراموش نکنید

نعمت های پروردگار یکتا به قدری فراوان هستند که بسیاری از افراد آن ها را به اقیانوسی بی کران تشبیه می‌کنند. بله واقعاً هم همین طور است. اقیانوس بی انتهایی است که ما تصمیم می‌گیریم از آن چگونه استفاده کنیم؛ می‌تونیم دقیقاً مثل ضرب المثل “شکر نعمت، نعمتت افزون کند” عمل کنیم و با شکرگزاری های خود به نوعی هم انرژی خودمان را به شکل بی‌نظیری افزایش دهیم، و هم در حد کوچکی از الطاف بسیار زیاد پروردگارمون تشکر کنیم. یا می‌توانیم مصداق بارز “کفر، نعمت از کفت بیرون کند” عمل کنیم تا تمام لحظات خوب و اتفاقات خوبی را که داریم از بین ببریم.

حالا شما ترجیح می‌دهید با شکرگزاری، انرژی و انگیزه خود را افزایش دهید یا می‌خواهید همین طور با غر زدن های الکی حس و حال خودتان و اطرافیانتان را بدتر و بدتر کنید؟

۳. به دیگران ارزش اضافی کنید

سومین عامل مهم موفقیت در زندگی، ارزش اضافه کردن به دیگران است. یعنی تا می‌توانید در هر جایی که هستید و هر کاری که انجام می‌دهید دیگران را با کارهای کوچک خوشحال کنید. حالا این کارهای کوچک می‌تواند یاد دادن یک نکته به دیگران باشد،کمک کردن در انجام کارها باشد و یا حتی در حد خوشحال کردن یک بچه با یک شکلات باشد!

خیلی از اوقات ما کارهایی را انجام می‌دهیم که واقعاً در صورت انجام ندادنشان هم اتفاق خاصی نمی‌افتد! یعنی اصلاً نیازی به انجام دادن آنها نیست. به این دسته از کارها می‌گویند کارهای غیرمهم و غیر فوری. مثل بیرون رفتن با دوستی که هیچ ارزشی به ما اضافه نمی‌کند! یکی از بزرگترین عواملی که باعث می‌شود ما به موفقیت نرسیم هم همین موضوع است. اگر اولویت بندی کارها را به خوبی بدانیم، قطعاً هم از اتلاف وفت های بیهوده جلوگیری می‌کنیم و هم به موفقیتی که دلخواهمان است خواهیم رسید.

موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می‌شود، همان هایی هستند که توسط افراد عجول رها شده اند!

صبر، یکی از اصلی ترین ویژگی های یک فرد موفق است. چرا که همه افراد موفق برای رسیدن به جایگاهی که اکنون دارند، بارها شکست خورده اند تا توانسته اند به آن برسند. اصلاً اگر قرار بود موفقیت به همین سادگی ها باشد که همه می‌توانستند به آن برسند و اسمش دیگر موفقیت نبود! معمولاً افراد عجول و غالباً ناموفق ویژگی صبر را در وجود خود ندارند و همین، عامل اصلی تمایزشان به افراد موفق است.

موفقیت این نیست که هرگز اشتباه نکنیم، بلکه یعنی یک اشتباه را دوباره تکرار نکنیم.

“یک انسان عاقل از یه سوراخ دوبار گزیده نمیشه!” احتمالاً این ضرب المثل را زیاد شنیده اید. مضمون این جمله هم دقیقاً همین است. اشتباه کردن امری طبیعی است و اصلاً اگر کسی قرار باشد کار مهمی انجام دهد حتماً در آن اشتباه می‌کند! اما نکته مهم اینجاست که تکرار کردن آن اشتباه باعث عدم موفقیت ما می‌شود! پس به یاد داشته باشید که یک فرد موفق، هیچ گاه یک اشتباه را دوبار تکرار نمی‌کند.


اگر می‌خواهیم چیزی به دست آوریم که هرگز نداشته‌ایم، باید کاری انجام دهیم که هرگز جرأت انجامش را نداشته‌ایم…

مسلماً جایگاهی که امروز دارید، نتیجه کاری است که تا حالا انجام داده‌اید، اما اگر می‌خواهید فراتر بروید، باید از راهی متفاوت بروید، ترفندهای تازه‌ای به کار ببرید و ارزش‌های جدیدی خلق کنید.


البته یادتان باشد گاهی وقت‌ها لازم است اندکی تغییر کنید نه اینکه زندگی‌تان را زیر و رو کنید. موفقیت گاهی اوقات خیلی نزدیک است..

سخن آخر

واقعیت این است که شما می‌توانید هر آنچه بخواهید را به دست آورید. مثلاً درآمد بالا، سفر به همه جا، خوش گذراندن، ازدواج موفق، سلامتی و تندرستی و قهرمان شدن در رشته‌های ورزشی رده سنی خودتان و یا حتی کارهای خیریه.

همه این‌ها را می‌توانید داشته باشید، اما نه یکهویی و یکجا!

شما باید انتخاب کنید اکنون چه چیزی می‌خواهید. هیچ‌کس را نمی‌توانید پیدا کنید (دستکم در اطرافتان!) که همه چیز را باهم داشته باشد. خواسته‌هایتان را اولویت بندی کنید و ببینید فعلاً باید از چه چیزهایی برای به دست آوردن چیزهای مهم ‌تر بگذرید.

ما معتقدیم راه موفقیت یک شبه و با روش های غیرمعمول، غیرممکن است.

موفقیت نتیجه تلاش و سخت کوشی و برنامه ریزی و هدفمندی است.

هرگز هیچ انسان اهمال کاری با روش های یک شبه موفق شدن به موفقیت نخواهند رسید.

موفقیت راز خاصی ندارد، همین که اقدام کرده اید که برای موفق شدنتان کاری انجام دهید (مقاله بخوانید و انگیزه بگیرید) یا کتابهایی که در این مقاله معرفی شده را بخوانید ،به جای اینکه یک قسمت از یک سریال جذاب را ببینید ، یا بر ترس های خود غلبه کرده اید و کاری را شروع کرده اید، شما یک گام بسوی موفقیت برداشته اید. به امید موفقیت های روز افزون برای شما دوستان عزیز.


اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *