معرفی کتاب اسرار ذهن ثروتمند

معرفی کتاب اسرار ذهن ثروتمند

شکی نیست که شما کتاب های متعدد خوانده اید،به نوارها و سی دی های متعدد گوش داده اید،به کلاس های گوناگون رفته اید وموارد زیادی هم یاد گرفته اید.خوب چی شد؟ برای اکثر افراد ،هیچی!آن ها انرژی مختصری را به دست آوردند،ولی بعد به همان وضع قبلی بر گشته اند.

‏بالاخره در اینجا جوابی وجود دارد.این جواب ساده است,یک قانون که نمی شود از آن گریخت و آن اینکه :اگر یک طرح پولی اولیه در ضمیر ناخوداگاه برای موفقیت خود تنظیم نکرده باشید, نه درسی در این رابطه یاد می گیرید , نه چیزی می فهمید و نه آنچه را که انجام می دهید ، منجر به تغییری زیاد در زندگی شما خواهد شد.

در ادامه این مقاله مطلبی از کتاب ارزشمند (اسرار ذهن ثروتمند _اثر تی.هارو اکر)با شما دوستان عزیز به اشتراک می گذاریم.

در سراسر کتاب نیز از میان هزاران نامه و پست الکترونیکی که از دانشجویان شرکت کننده در سمینار فشرده «ذهن ثروتمند» در یافت کرده ام و حاکی از نتایج محکمی است که آن ها در زندگی خود به دست آورده اند،نمونه هایی را با شما در میان می گذاریم.

حال دستاورد من چیست یا در کجای کار هستم،آیا موفق بوده ام یا نه؟ نمی دانم ،ولی امیدوارم که این طور باشد.

مانند بیشتر شماها من هم ظرفیت های زیادی داشتم که کمتر امکان بروز آن ها را پیدا کردم.من تمام کتاب ها را خوانده ام ، به تمام نوارها گوش دادم و در تمام سمینارها شرکت کردم.واقعا ،واقعا می خواستم موفق شوم.برای به دست آوردن پول بود یا برای آزادی یا احساس خوشبختی یا اینکه فقط می خواستم به چشم پدرم و مادرم خوب بیایم،نمی دانم;ولی همیشه دغدغه موفق شدن را داشتم.در بیست سالگی کسب و کارهای زیادی را شروع کردم و هر کدام را با این رؤیا که اقبال و بختم را بگشاید انجام می دادم ;ولی نتایجی را که می گرفتم از بد هم بدتر بود!

من کار را خوب شروع میکردم ولی پیشرفتم دوامی نداشت و مدام تغییر شغل و رشته میدادم چون به هدفم نمیرسیدم بعد از مدتی وقت یاری ام کرد که یک دوست پولدار پدرم من را نصیحت کند. او گفت:وضع من نیز در آغاز مثل تو بود یک فاجعه ی کامل ولی میخواهم نصیحت های دریافت کرده ام را از زندگی به تو بگویم بلاخره شروع به گوش دادن حرف هایش کردم او به من گفت اکثر مردم ثروتمند فقیر مثل هم فکر میکنند با این تفاوت که مردم ثروتمند به تعهدات خود عمل میکنند دیگر پر حرفی کردن بس است و باید به حرف هایم عمل کنم یک مغازه ی وسایل ورزشی راه اندازی کردم. افکاری که مرا در جهت نگرشم و ثروتمند شدن هدایت نمیکرد انتخاب نمی کردم آنقدر موفق شدم که ده فروشگاه را ظرف دوسال و نیم افتتاح کردم. چند سالی دست از کار کشیدم تا روش های کسب و کار را آموزش دهم به پیشنهاد یکی از مراجعین مدرسه چم و خم های تجارت شهری را بنیان گذاری کردم. فهمیدم که شیوه ی کهنی فکر و عملکرد انسانها را به همین جا که قرار دارند را میرساند. اصل دیگر اعتماد به نفس است درس ساده ای است اگر بخواهیم پله های ترقی را طی کنیم.

تفاوت افراد ثروتمند با افراد فقیر:

پرونده ثروت: ۱ .آدم‌های ثروتمند معتقدند: من، زندگی خویش را خودم می‌سازم.آدم‌های فقیر معتقدند: زندگی برای من تصادفی پیش می‌آید.وقتی شما از موردی شکایت می‌کنید تبدیل به یک آهنربای فعال می‌شوید که فقط موارد چرند را به زندگی خود جذب می‌کنید.هیچ چیز بدتر از قربانی واقعی ثروت نیست. من خودم باعث و بانی وضع مالی خود هستم.نکته: هر زمان که خود را در حالت مقصر دانستن دیگران، توجیه کردن خود و یا شکایت کردن از وضع موجود یافتید، انگشت نشانه خود را مثل حالتی که می‌خواهید سر ببرید برای یادآوری اینکه دارید با این کار گلوی موقعیت مالی خودتان را می‌برید بر روی گردن خود بکشید.

پرونده ثروت :۲. آدم‌های ثروتمند با پول، با هدف برنده شدن بازی می‌کنند.آدم‌های فقیر با پول، با هدف بازنده نشدن بازی می‌کنند.اگر هدف شما این است که فقط راحت باشید هرگز فرصت پولدار شدن را نخواهید یافت. ولی اگر هدف شما پولدار شدن است فرصتهای یک زندگی راحت داشتن نیز برای شما به وجود خواهد آمد.

پرونده ثروت:۳. آدم‌های ثروتمند متعهد به ثروتمند شدن هستند.آدم‌های فقیر آرزومند ثروتمند شدن هستند.دلیل اول برای اینکه مردم آنچه را که می‌خواهند به دست نمی‌آورند، این است که آنها نمی‌دانند چه می‌خواهند.اگر کاملاً و حقیقتاً متعهد به ایجاد ثروت نیستید، شانسی هم برای به دست آوردن آن نخواهید داشت.

پرونده ثروت: ۴ .ثروتمندها گسترده می‌اندیشند.فقیران محدود می‌اندیشند.قانون درآمد براساس وضعیت بازار، نسبت به ارزش که دارید به شما پول پرداخت خواهد شد.

پرونده ثروت :۵ .آدم‌های ثروتمند برروی فرصتها تمرکز می‌کنند.آدم‌های فقیربرروی موانع تمرکز می‌کنند.نکته: نه شانس و نه هیچ مورد مشابه دیگر تا زمانی که دست به اقدام نزنید به سراغ شما نمی‌آید.

پرونده ثروت :۶. آدم‌های ثروتمند، آدم‌های ثروتمند و موفق را ستایش می‌کنند.آدم‌های فقیر، از آدم‌های ثروتمند بیزار و متنفرند.تنفر از ثروتمندان یکی از راههای ورشکست شدن است. برای آنچه که طالب آن هستی دعای خیر کن.

پرونده ثروت:۷ .آدم‌های ثروتمند با آدم‌های مثبت و موفق معاشرت می‌کنند.آدم‌های فقیر با آدم‌های منفی و یا شکست خورده معاشرت می‌کنند.

پرونده ثروت: ۸. آدم‌های ثروتمند مشتاق تبلیغ کردن خود و ارزشهایشان هستند.آدم‌های فقیراشتیاقی به تبلیغ ندارند.برجستگان از پیروان خود پول بسیار بیشتری را بدست می‌آورند.

پرونده ثروت :۹.آدم‌های ثروتمند از مشکلات خود بزرگترند.آدم‌های فقیر از مشکلات خود کوچکترند.اگر در زندگی مشکل بزرگی دارید معنی آن این نیست که شما شخص کوچکی هستید. هر چقدر مشکل بزرگتری را بتوانید اداره کنید، تجارتی بزرگتر و مسئولیتی عظیم‌تر را نیز می‌توانید اداره کنید.

پرونده ثروت :۱۰. ثروتمندان گیرنده‌هایی عالی هستند.فقیران گیرنده‌هایی ضعیف هستند. پول تنها شما را درآن وضعیتی که اکنون هستید بیشتر موفق می‌کند. همیشه آهنربای پول باشید.

پرونده ثروت:۱۱ .آدم‌های ثروتمند ترجیح می‌دهند تا براساس دستاوردها به آنها پول پرداخت شود.آدم‌های فقیر ترجیح می‌دهند تا بر اساس زمان به آنها پول پرداخت شود.هیچ وقت برای درآمد خود سقفی نگذارید. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید برای خودت کار کن.

پرونده ثروت: ۱۲. ثروتمندان به «هردو» می‌اندیشند.فقیران به «یا این، یا آن» می‌اندیشند. هرگاه با انتخاب «یا این، یا آن» مواجه شدید از خود بپرسید که چگونه می‌توانم هردو را داشته باشم.

پرونده ثروت :۱۳. آدم‌های ثروتمند روی ارزش خالص دارایی خود تمرکز می‌کنند.آدم‌های فقیر روی درآمد شغلی خودشان تمرکز می‌کنند. میزان صحیح برای ثروت، ارزش دارایی است نه درآمد شغلی. هزینه‌ها همیشه نسبت به درآمدها بالا می‌رود.به همین دلیل است که درآمد به تنهایی موجب ایجاد ثروت نمی‌شود. به هرجا که توجه می‌رود، انرژی جریان می‌یابد و نتیجه آن نشان داده می‌شود.

چهار عامل مؤثر در افزایش دارایی:

۱- درآمد   ۲- پس انداز   ۳- سرمایه‌گذاری    ۴- کاهش هزینه زندگی با ساده زیستی

پرونده ثروت :۱۴. آدم‌های ثروتمند پولشان را خوب اداره می‌کنند.آدم‌های فقیر پولشان را بد اداره می‌کنند. تا نشان ندهید آنچه را که دارید می‌توانید حفظ کنید، مورد بیشتری به دست نخواهید آورد. روش اداره کردن پول از مبلغ پول مهمتر است. یا شما پول را به کنترل خود درآورید، یا آن شما را به کنترل خود درخواهد آورد.

تمرین:

۱-یک حساب بانکی استقلال مالی برای خود افتتاح کنید.ده درصد از درآمد خود را در این حساب بگذارید. این پول هیچ وقت نباید خرج شود تا سرمایه‌گذاری شده ایجاد درآمد غیرفعال برای دوران بازنشستگی شما نماید.

۲- یک قلک استقلال مالی برای خودتان در خانه ایجاد کنید و هرروز به داخل آن پول بیندازید حتی به مقدار کم.در کنار این چهار حساب دیگر نیز افتتاح کرده و درصدهای زیر را درهریک قرار دهید:

۱- ده درصد در حسابی به نام پس‌انداز طولانی مدت برای حساب هزینه‌ها.

۲- ده درصد در حسابی به نام تحصیل و آموزش.

۳- پنجاه درصد در حسابی به نام ضرورتها.

۴- ده درصد در حساب بخشش و کمک.

پرونده ثروت :۱۵. ثروتمندان پول خود را می‌دهند تا برای آنها شدیداً کارکند.فقیران شدیداً برای پول خود کار می‌کنند. افراد ثروتمند هر دلار را به منزله یک بذر می‌دانند که می‌تواند برای برداشت صد دلار کاشته شود که آن هم می‌تواند برای برداشت هزار دلار دوباره کاشته شود.

پرونده ثروت :۱۶. ثروتمندان بر خلاف ترسی که دارند دست به عمل می‌زنند.فقیران به ترس اجازه می‌دهند که متوقفشان کند.اقدام و عمل پلی است بین دنیای درونی و دنیای بیرونی. یک سرباز واقعی می‌تواند کبرای ترس را مهار کند.اگر می‌خواهید ثروت ویا هرنوع موفقیت دیگری را ایجاد نمائید باید یک سربازباشید. باید هرکاری را که لازم باشد، انجام دهید. باید خودتان را تربیت کنید تا با هر عاملی متوقف نشوید.اگر شما فقط آنچه را که آسان است بخواهید انجام دهید، زندگی سخت خواهد شد. اما اگر کاری را که سخت است بخواهید انجام دهید زندگی آسان خواهد شد. تنها وقتی که در سختی هستید،زمانی است که در حال رشد کردن هستید.تربیت کردن و اداره کردن ذهن شما، مهمترین مهارتی است که تاکنون توانسته‌اید داشته باشید. چه ازنظر رسیدن به نشاط و چه رسیدن به موفقیت.

پرونده ثروت :۱۷. آدم‌های ثروتمند همیشه در حال رشد کردن و یا گرفتن هستند.آدم‌های فقیر فکر می‌کنند که همه موارد را می‌دانند. یا می‌توانید ثروتمند باشید، یا دقیقاً حق با شما باشد ولی هردو باهم نمی‌شود. هراستادی یک زمانی ناشی بوده است. برای اینکه به بهترین وجه به شما دستمزد پرداخت شود، شما باید بهترین باشید. افراد ثروتمنداز افراد ثروتمندتراز خودشان نصیحت می‌پذیرند.  من متعهد می‌شوم که همیشه درحال یادگیری و رشد باشم. خود را درمیان وفور نعمت ببینید، آنگاه به طرف آن خواهید رفت.وقتی روی یک چیز با احساسات شدید متمرکزمی‌شویدباعث می‌شود که آن چیز سریعتر از آن رخ دهد. این احساس خوب است که شما را بالا وبالاتر می‌برد. تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید، تصورکنید که این کار برای شما امکان‌پذیر است، هرروز چند دقیقه چشمهای خود را ببندید و آنچه را که می‌خواهید درذهنتان تصورکنید. هرآنچه را که ذهن انسان بتواند درک کند می‌تواند به دست بیاورد. به دنبال خوشی بروید کائنات درهایی را برایتان خواهد گشود که دیگر دیواری نیست.

افراد فقیر وقتشان را تلف می‌کنند تا کمی پول پس‌انداز کنند!

گاهی اوقات لازم است تا یک حساب سرانگشتی کنیم. آیا ارزشش را دارد که برای خرید گوشت ارزان‌تر، سه ساعت در صف بمانیم؟ افراد ثروتمند با آن سه ساعت وقت اضافی، چند برابر بیشتر از پول پس‌انداز شده، درآمد کسب می‌کنند.

آیا ارزشش را دارد که برای هزار تومان پس‌انداز کردن، از اتوبوس‌های داخل شهری استفاده کنیم در حالی که میدانیم اگر با تاکسی برویم حداقل یک ساعت زودتر می‌رسیم؟

چرا آدم های فقیر از آدم های پولدار متنفر هستند؟

افراد فقیر نسبت به آدم های پولدار تنفر و عصبانیت آشکاری دارند. دلیل این تنفر این است که خیلی از آن‌ها تصور می‌کنند، افراد ثروتمند مانع پولدار شدن دیگران هستند. آن‌ها فکر می‌کنند که ثروتمندان همه پول‌های دنیا را برده‌اند و چیزی برای آن‌ها باقی نگذاشته‌اند. این طرز فکر حس قربانی بودن را به آن‌ها منتقل می‌کند.

برای ثروتمند شدن باید به یاد داشته باشید که نیاز نیست از هر لحاظ کامل باشید. بلکه برای رسیدن به ثروت باید در قدم اول افکاری که به شما قدرت نمی‌دهند را از خود دور کنید. بنابراین وقتی افکار منفی به ذهن شما وارد شد، تلاش کنید آن‌ها را با افکار مثبت جایگزین کنید و مدام به خود یادآوری کنید، «من باید ثروتمند شوم» و این را برای خود یک وظیفه بدانید.

اهمیت به یادگیری

برای توسعه فردی و افزایش مهارت‌ها سرمایه‌گذاری کنید

طرز فکر ثروتمندان این هست که یادگیری یک فرایند بدون توقف در طول زندگی اون‌ها هست. اما افراد فقیر یا از یادگیری فراری هستند یا تمایلی به یادگیری ندارند. ثروتمندان روی یادگیری خودشون سرمایه‌گذاری می‌کنند اما فقرا هزینه کردن برای یادگیری رو اضافه و اشتباه می‌دونند.

طرز تفکر ثروتمندان درباره یادگیری باعث میشه اون‌ها هر روز مهارت‌های خودشون رو گسترش بدن و همین باعث میشه هر روز قوی‌تر و موفق‌تر باشند. اما فقرا با بی‌توجهی به مسئله یادگیری، هر روز بیش‌تر در زندگی عقب می‌افتند. در واقع با توقف یادگیری، نه تنها درجا نمی‌زنیم، بلکه از زندگی عقب می‌افتیم.

در ادامه این مقاله می پردازیم به مبحث ثروت اندوزی وتحلیل و بررسی کوتاهی انجام خواهیم داد.

ثروت اندوزی چیست؟

آیا ثروت اندوزی عمل ناپسند است؟

خیلی ها باور دارند که دنبال کردن جاه طلبانه ثروت، بد و حریصانه است. اما ایجاد ثروت ذاتاً خوب است و به ارتقای جامعه کمک میکند. اما خیلی مهم است که بین میل به ایجاد ثروت و آرزوی پول بیشتر کردن تفاوت قائل شوید.

پال گراهام تفاوت بین ثروت و پول را اینگونه بیان میکند:

به گزارش آلامتو به نقل از مردمان؛ «ثروت چیزی اساسی و بنیادی است. ثروت چیزهایی است که میخواهیم داشته باشیم مانند: غذا، لباس، خانه، ماشین، جواهر، مسافرت به مکانهای جالب و دیدنی، و از این قبیل. میتوانید بدون داشتن پول، ثروت داشته باشید. ثروت چیزی است که میخواهید، نه پول. اما اگر ثروت مهم است، چرا همه به دنبال پول درآوردن هستند؟

 این یک نوع راه میانبر است: پول روشی برای به حرکت درآوردن ثروت است و در عمل معمولاً میتوان این دو را به جای هم استفاده کرد. اما پول و ثروت یکی نیستند. حرف زدن درمورد پول درآوردن، فهمیدن اینکه چطور پول درآورید را سخت تر میکند مگر اینکه بخواهید با جعل کردن پول، پولدار شوید.»

به دنبال ثروت بودن و به دست آوردن آن، روند رشد اقتصاد است، نه اینکه آن را از دیگران بگیرید که سهم بزرگتری به دست آوریم. پول درآوردن یک نتیجه فرعی اضافه کردن چیزی گرانبها به اقتصاد است.

چه بخواهیم با شغلی که داریم یا تلاشهایی که در سرمایه گذاری به کار می بندیم به اقتصاد ارزش دهیم، پول درخواهیم آورد. وقتی بفهمیم که پولی که درمی آوریم، نتیجه ارزشی است که به اقتصاد اضافه کرده ایم، از تلاشهایمان احساس رضایت کرده و قدر پولمان را بیشتر می دانیم.

اما اگر فقط پول درآوردن هدف اصلی ما باشد، دیگر توجهی به ایجاد ارزش برای اقتصاد نخواهیم داشت و این به نظرمان غیرضروری میرسد. برنامه های پولدار شدن سریع و طرح های هرمی برای پولدار شدن برایمان تحریک کننده بوده و میل ما به پول درآوردن، توانایی ما برای افزودن ارزش اقتصادی را از بین خواهد برد.

خیلی از این طرحها، تعداد کمی از افراد را پولدار کرده ولی سهم کلی افراد را کمتر خواهد کرد. آیا اگر پولی که درمی آوریم نشان دهنده توانایی زیرکانه ما برای بستن چشم دیگران باشد، احساس رضایت می کنیم؟

ثروت، بد و شریرانه نیست. میل به اندوختن و اضافه کردن به ثروتتان اگر انگیزه های درستی داشته باشید، کار اشتباهی نیست. بازار سرمایه داری آزاد در کشور این امکان را برای همه فراهم می کند که ثروت خود را بدون اینکه به دیگران لطمه بزنید افزایش دهند.

رمز موفقیت در این راه این است که این ثروت را با اضافه کردن ارزش بر اقتصاد کشور و احساس مسئولیت دربرابر پولی که به دست می آورید جستجو کنید. با مدیریت مسئولانه پولمان، توانایی خودمان برای بزرگتر کردن سهم خودمان از ثروت را بالا برده و به دیگران هم برای افزودن به ثروتشان کمک میکند.

در این بخش از مقاله به ثروت اندوزی از دیدگاه قرآن کریم می پردازیم;

ثروت اندوزی از نظر قرآن کریم:

مال از نظر آموزه‌های وحیانی قرآن، مایه قوام اجتماع و ستون اصلی آن است. خداوند می‌فرماید: «وَلَا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَکُمُ الَّتِی جَعَلَ اللَّهُ لَکُمْ قِیَامًا وَارْزُقُوهُمْ فِیهَا وَاکْسُوهُمْ وَقُولُوا لَهُمْ قَوْلًا مَعْرُوفًا» و اموال خود را که خداوند آن را وسیله قوام زندگى شما قرار داده به سفیهان مدهید؛ ولى از عواید آن به ایشان بخورانید و آنان را پوشاک دهید و با آنان سخنى پسندیده بگویید. (سوره نساء، آیه ۵)
از نظر آموزه‌های قرآن، مال و ثروت، فضل الهی به انسان‌ها است.(سوره بقره، آیه ۱۹۸؛سوره مائده، آیه ۲؛ سوره توبه، آیه ۷۶)؛ البته مال زمانی ارزش و اهمیت دارد که در راستای تأمین سعادت ابدی و بهشت به کار گرفته شود(سوره توبه، آیه ۱۱۱)؛ بنابراین از نظر مومنان مال و ثروت از ارزش ذاتی برخوردار نیست، بلکه ارزش آن به اعتبار امکان بهره‌گیری برای سعادت ابدی و رضایت خدا و پاداش الهی است. پس مالی که در راستای اهداف آفرینش به کار گرفته شود، امری ارزشمند و خیر خواهد بود؛ وگرنه هیچ ارزشی نخواهد داشت.(سوره بقره، آیات ۲۱۵ و ۲۷۲ و ۲۷۳؛ سوره کهف، آیه ۹۵؛ سوره حج، آیه ۱۱؛سوره قصص، آیه ۲۴) مالی ارزشمند و خیر است که در معامله و تجارت با خدا و رضایت او و حمایت از دین اسلام و ارزش‌های آن به کار گرفته شود.(سوره توبه، آیه ۱۱۱) از همین رو راه دستیابی به رضایت خدا، بهره‌گیری از مال و ثروت برای اهداف آفرینش از جمله حمایت از فقیران و مسکینان و اطعام‌دهی به آنان و ایجاد عدالت از طریق بخشیدن حقوق مالی ایشان است.(سوره فجر، آیات ۱۵ تا ۱۸؛ سوره معارج، آیات ۲۴ و ۲۵)
از نظر قرآن مال و ثروت، در هنگام سنجش با پاداش‌های الهی، هیچ ارزش و اهمیتی پیدا نمی‌کند.
البته کم ارزشی مال نسبت به اموری چون پاداش الهی، به این معنا نیست که مردمان، اموال دیگران را کم ارزش جلوه دهند تا این گونه مال ایشان را با ظلم و فساد بر داشته و مالک آن شوند؛ چنانکه قوم شعیب با کم فروشی چنین فسادی را درحوزه اقتصادی در پیش گرفته بودند.(سوره اعراف، آیه ۸۵؛ سوره هود، آیات ۸۴ و۸۵) کسانی به این رویه اقدام می‌کنند که نسبت به خدا خوف و ترسی ندارند، بلکه با بی‌تقوایی به این کار اقدام می‌کنند.(سوره شعراء، آیات ۱۷۹ و ۱۸۳).

نتیجه گیری

ثروتمند شدن موردی نیست جز اینکه شما بخواهید از نظر شخصیتی و ذهنی ثروتمند شوید.می خواهم رازی را با شما در میان بگذارم که کمتر مردم می دانند،سریع ترین راه برای ثروتمند شدن و ثروتمند ماندن ،کارکردن روی توسعه دادن خودتان است.نظرم این است که خودتان را تاحد یک شخص موفق رشد دهید،تکرار می کنم ،دنیای بیرونی شما دقیقا انعکاس دنیای درون شماست . برای اینکه ما بتوانیم رشد کنیم،حتما از افراد منفی دور باشیم و سعی کنیم با آنها ارتباط نداشته باشیم ،و اطراف خود را پر کنیم از دوستان دارای طرز فکر رشد و این نکته مهم یادمان باشد که افراد بیشترین تأثیر را از پنج نفری می گیرند که بیشترین ارتباط را باآنها دارند .

یک سوال: «بیشترین افرادی که با آنها تعامل داریم چه کسانی هستند؟»

شما ریشه هستید و نتایج شما میوه ها هستند.عبارتی است که من دوست دارم ،یعنی«شما خودتان را هر کجا که می روید با خود به همراه می برید ،اگر شما خودتان را رشد دهید تا از نظر شخصیت و ذهن آدمی موفق شوید،در هرکاروموردی که انجام می دهید،به طور طبیعی موفق خواهید شد.»آن قدرت و توانایی درونی را برای انتخاب هر شغل،تجارت یا زمینه سرمایه گذاری به دست خواهید آورد و خواهید فهمید که یک فرد موفق هستید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. جعفری
  ۶:۰۸ ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

  با سپاس از مطالب بسیار ارزشمند شما استاد گرامی

  • مهدی لاریان
   ۲:۱۶ ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

   تشکر از توجه و بازخورد ارزشمند شما🙏
   انرژی بیشتری برای تولید محتوای بیشتر گرفتیم🌹

  • مطهره سنچولی نژاد
   ۱۰:۴۹ ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

   تشکر از حسن توجه شما دوست عزیز🌷قطعا نظرات ارزشمند شما باعث افزایش روحیه و انرژی ما وباعث تولید محتوای مؤثر و کارآمدتر می شود.